Dva a čtvrt kilometru dlouhá cyklostezka má v budoucnu spojit okrajovou brněnskou čtvrť Bosonohy s univerzitním kampusem. Brněnští radní dnes schválili investiční záměr, uvedl v tiskové zprávě radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Důvodem záměru je intenzivní automobilová doprava v Jihlavské ulici a absence jakéhokoliv jiného bezpečného spojení.

Trasa pro bicykly by měla končit u archivu

Nová cyklostezka by měla vést z východní části Bosonoh víceméně právě podél Jihlavské ulice a končit u budovy Moravského zemského archivu. Odtud lze dále pokračovat do dalších částí města po výrazně méně frekventovaných ulicích či cyklostezkách.

Projede tam denně 22 tisíc aut a 200 cyklistů

Kratochvíl uvedl, že mezi Bosonohami a Bohunicemi projede denně 22.000 aut, množství řidičů se touto cestou vyhýbá také dálnici D1 a mnozí tudy také objíždí často ucpanou dálnici. I přesto zde projede denně 200 cyklistů. Je však pravděpodobné, že řada potenciálních cyklistů se do takového provozu bojí vjet. Cyklostezka bude využívat již existující infrastrukturu, částečně povede po novém samostatném tělese.

Cyklostezka by měla přijít na 43 milionů

Aktuálně se počítá s náklady 43 milionů korun, je potřebné vykoupit řadu pozemků. Jihomoravští silničáři připravují opravu Jihlavské ulice a město chce stavbu cyklostezky koordinovat s nimi. Zatím tak není zřejmý termín, kdy se bude stavět. Bosonožská radnice usiluje od loňska také o stavbu cyklostezky do Kohoutovic.