Diagnostiku pacientů s rakovinou urychlí nová magnetická rezonance, kterou se nyní pyšní Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci v Brně.

Zobrazuje malé struktury

Nový přístroj rozšíří možnosti zobrazení malých struktur, jako jsou cévy, mozek, mícha, cévní struktury, slinivka, gynekologické orgány nebo prostata.

Původní rezonance jela na směny

„Diagnostiku jsme dosud zajišťovali na jednom přístroji. V roce 2006 naše současná magnetická rezonance obsloužila 3000 pacientů, loni to bylo o 1300 více. Oddělení radiologie tak muselo fungovat ve směnném provozu, a to včetně víkendů i svátků, přesto byla čekací doba delší než 3 měsíce,“ vysvětlil primář oddělení radiologie Jan Křístek.

Přístroj za 55 milionů

Nemocnice na Žlutém kopci proto využila možnosti čerpat evropské dotace a vybudovala nové pracoviště s magnetickou rezonancí o síle magnetického pole 3 tesla. Přístroj přišel na 55,5 milionů korun, z toho dotace činila 42 milionů.

Silnější magnet zkracuje vyšetření

Zařízení urychluje pracovní postup a současně zvyšuje komfort poskytovaný vyšetřovaným pacientům. Technologie vybavená umělou inteligencí se přizpůsobuje individuální anatomii a fyziologii pacienta a nabízí jim tak velmi kvalitní zobrazování. „Díky silnějšímu magnetickému poli umožňuje nový přístroj některá vyšetření časově zkrátit a současně umožňuje lepší zobrazení detailů ve struktuře tkání,“ uvedla mluvčí ústavu Anna Svobodová.

Kvalitní diagnostika umožňuje stanovit odpovídající léčebný postup

„Každá onkologická diagnóza má přesně stanovené postupy, takzvané cesty pacienta, které popisují průchod pacienta od jeho prvního kontaktu s lékařem, až po doporučení podpůrné péče při ukončení léčby,“ upřesnila mluvčí.

Nádor prostaty operují s pomocí robota

Prioritou nemocnice je proto také rozvoj moderních léčebných postupů a miniinvazivních metod. V oblasti robotické operativy dominuje uroonkologické centrum. „Nejčastějším solidním nádorem u mužů je karcinom prostaty. Tento typ nádoru umíme odstranit pomocí robota. Jedná se neinvazivní zákrok, který pacientovi umožňuje rychlejší rekonvalescenci a menší pooperační komplikace. Loni u nás v ústavu podstoupilo robotickou operaci karcinomu prostaty 180 mužů,“ doplnil primář oddělení urologické onkologie Michal Staník.