Nová matrika Brna-středu sídlí v opraveném paláci naproti hlavnímu nádraží

  • Foto

    MČ Brno-střed

Rozsáhlou opravou prošel původní palác italské pojišťovny naproti hlavnímu vlakovému nádraží, v němž nyní sídlí matrika Brna-středu a ve vyšších patrech je 48 bytů.

Na rekonstrukci vnějšího pláště a vnitřních prostor podle projektu architekta Michala Kristena pracovali stavbaři a řemeslníci od loňského března.

Nejvýraznější změnou v domě je znovuobnovení kancelářských prostor pro potřeby matriky Brna-středu, jejíž součástí je i zvláštní matrika. Ta jako jediná v tuzemsku vede matriční knihy narození, manželství, registrovaného partnerství a úmrtí všech českých občanů.

„Zvláštní matrika dosud sídlila v budově v Husově ulici v nájmu magistrátu a obecná matrika na Dominikánské 2. Nevýhodou bylo jak oddělení obou pracovišť, tak i nemožnost bezbariérového přístupu na Dominikánské 2, protože se jedná o historickou budovu bývalého kláštera,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN radní Brna-středu pro investice a správu bytových domů Ivo Komárek (ODS).

Hlavními důvody, proč se radnice rozhodla při rekonstrukci domu na Nádražní 4 vytvořit nové prostory právě pro matriční úřad, tedy podle něj bylo sloučení obou pracovišť, dostatečná kapacita kanceláří a moderní zázemí, velmi dobrá dostupnost na hlavním nádraží a v neposlední řadě také bezbariérový přístup ke kancelářím díky výtahu.

Oprava prostor pro účely matriky byla spojená s nástavbou stávajícího dvorního přístavku

o dvě podlaží a se zřízením nové výtahové šachty. Kanceláře zabírají celé první a polovinu druhého patra. V přízemí se nachází vstupní prostor a recepce se zázemím, v prvním suterénu archiv s možností rozšíření do druhého patra. Jednotlivá podlaží úřadu propojuje nový osobní výtah, umožňující bezbariérový přístup a schodiště.

Klimatizované kanceláře doplňuje prostorná zasedací místnost. Samozřejmostí je nové sociální zázemí a kuchyňky. Veřejnosti je k dispozici Family point a bezbariérová toaleta v prvním patře. Prostor úřadu je stejně jako celý dům chráněný systémem detekce požáru, navíc je však vybaven i poplachovým zabezpečovacím systémem a kamerami.

Opravovaly se také vnitřní společné prostory včetně vstupních dveří do bytů, domovních rozvodů odpadů a vody, vzduchotechniky a elektroinstalace.

„Dále se vyměnily stávající kamenná fasáda a venkovní omítky, udělaly se repase vstupního portálu a výměna zbývající části portálu za nový, prosklený. Okna do ulice byla repasována, okna do dvora nahrazena replikami původních dřevěných oken,“ vypočítala mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová.

Stavbaři podle ní zateplili a vyměnili střešní plášť a opravili a doplnili i část rozvodů topení. Do opravy domu investovala radnice přes 89 milionů korun.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (RED)