Kam na mši, prohlídku kostela, koncert nebo betlém? Brožurka Křesťanský advent a Vánoce 2023 přináší přehled adventního a vánočního programu v brněnských kostelech, kaplích, sborech a modlitebnách. Celkem provede 54 místy. Zdarma si ji lidé můžou odnést přímo z kostela nebo využít informací, které nabízí celorepublikový portál www.krestanskevanoce.cz. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí brněnského biskupství Anežka Benešová.

Zastavme se a přemýšlejme o životě, říká biskup Konzbul

„Jako křesťané si o Vánocích připomínáme narození Ježíše Krista. Rád bych všechny pozval k tomu, aby se během adventního či vánočního času zkusili na chviličku pozastavit a popřemýšlet o tom, kam směřuje náš život. Přesto, že svět se točí pořád dál, tak my máme moc ten náš právě v této době pozastavit. Věřím, že návštěva některého z kostelů, ať už v rámci bohoslužby nebo kulturní akce, jako jsou třeba právě vánoční koncerty, k tomu může každému z nás pomoci,“ uvedl brněnský biskup Pavel Konzbul.

V živém betlému mají i velblouda

Během Vánoc se odehraje řada živých betlémů. Například v Třebíči příběh narození Ježíška každý rok ožívá v podání dětských herců. Představení s nimi už osm let nacvičuje místní farnice Pavla Janíčková. „Scénku jsme s dětmi předváděli každý rok po mši svaté, časem jsme si ale říkali, že by bylo hezké poselstvím Vánoc oslovit i ostatní lidi z Třebíče. A tak se akce postupně rozrostla, v současnosti už návštěvníků přicházejí stovky. Vždycky tu máme živé ovce, kozy a také oslíka a velblouda, na kterých je možné se před samotným představením projet. Po skončení živého betléma ještě hrají koledy a každý si může dát svařák, punč nebo něco k zakousnutí,“ řekla Pavla Janíčková. Jako každoročně se třebíčský živý betlém uskuteční ve středu 27. prosince od 17:00 před Bazilikou svatého Prokopa. Oblíbená tradice letos slaví osmisté výročí – první živý betlém vytvořil svatý František z Assisi v roce 1223.

Kromě bohoslužeb budou i koncerty

Adventní a vánoční akce se každoročně konají také v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla. Kromě slavnostní půlnoční mše a dalších svátečních bohoslužeb se uskuteční řada koncertů. „Na Boží hod od půl osmé večer se tradičně rozezní tóny České mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Rád bych vás pozval také na Novoroční varhanní koncert, který se bude konat 1. ledna. Završím jím čtvrtstoletí svého působení v katedrále,“ sdělil ředitel kůru a varhaník brněnské katedrály Petr Kolař.

Betlémské světlo jako symbol pokoje

Vánoční program bude pokračovat i po Novém roce – třeba kostel ve Slavkově u Brna se 7. ledna od 16 hodin rozezní Tříkrálovým koncertem. Hořet může navíc v každé domácnosti libovolně dlouho symbol míru a pokoje – betlémské světlo. Plamínek odebraný z ohně hořícího v jeskyni pod bazilikou Narození Páně v Betlémě je v Česku letos od 10. prosince. Konkrétní místa, kde bude betlémské světlo k dispozici, stejně jako kompletní a aktuální program adventních i vánočních bohoslužeb, koncertů a dalších akcí najdou lidé na webu www.krestanskevanoce.cz nebo v tištěných brožurách v kostelech v Brně a okolí.