První kontrola deseti nových budek, které v okolí Haškovy ulice v dubnu rozmístili právě ornitologové, proběhla podle starosty Brna-severu Martina Malečka (Hnutí SOL) třetí květnovou sobotu. „Ornitolog Libor Opluštil zjistil, že ve dvou budkách jsou sýkory koňadry a v dalších dvou budkách sýkory modřinky. Podařilo se mu vyfotit hnízdící sýkory i sotva vylíhlá mláďata a také přílet krmící sýkory. Přitom zjistil, že mezi začátky hnízdění je více než měsíc, někde si teprve staví hnízdo,“ uvedl na sociální síti starosta.

To je podle odborníků dost neobvyklé. Příčinou může být pravděpodobně letošní chladné jarní počasí s nedostatkem hmyzu a svůj vliv má také fakt, že ptačí příbytky se na kmenech stromů ocitly právě až na jaře. „Přitom není vyloučeno, že ptáci v následujících dnech obsadí i další budky, případně je využijí pro druhé hnízdění, pokud bude v červnu dost potravy,“ míní Martin Maleček.

Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, z pohybu ptáčků u budek dokáží ornitologové vysledovat, že je jejich obsazenost v posledních letech velmi vysoká. „Je to však silně závislé na tom, jak je daná lokalita pro ptáky úživná. A také záleží na tom, jestli jsou tam jenom keře nebo jsou nad keřovými porosty i vzrostlé stromy, které zase v jiných lokalitách rostou bez okolních keřů,“ vysvětlil Libor Opluštil.

Ten je podle starosty Malečka přesvědčený, že příští rok bude obsazenost mnohem vyšší, protože ptáci budou mít čas si na budky zvyknout po zbytek roku a budou si je obhajovat už časně zjara.

Obyvatelé Lesné bohulibý počin s budkami chválí. „Tak to je krása, ať hezky rostou. Dovolím si hádat, že i na základě budek už nám tu letos nehnízdí naše sýkorčí rodinka v panelech,“ napsala k příspěvku starosty Kateřina Vítková.

„Co se týká v březnu umístěných deseti budek na náměstí SNP v Černých Polích a v dubnu dalších deseti v parku Marie Restituty v Husovicích, i zde je aktuální obsazenost podobná. Zajímavé je, že v žádné z lokalit nebylo zaznamenané hnízdění špačků obecných – pravděpodobně už měli v době instalace budek své místo pro hnízdění vybráno,“ sdělil na svém facebookovém profilu starosta s tím, že snímky hnízdících špačků tedy budou k dispozici až v příštím roce.

Ornitolog Opluštil kromě Brna-severu spolupracuje už několik let i s Židenicemi, Černovicemi či Bohunicemi. „A právě zkušenosti ze Židenic ukazují, že nové budky nejrychleji osídlují sýkorky koňadry a modřinky. Hnízdí v nich však čím dál víc i brhlíci nebo špačci,“ upřesnil Libor Opluštil.

Radost má i z toho, že jím instalované budky poskytují útočiště a prostor k hnízdění i krutihlavům, kteří jsou kriticky ohroženým ptačím druhem. „Budky jsou pro ptáky patřičně uzpůsobeny podle jejich velikosti a vletového otvoru,“ doplnil Opluštil.