Hnutí se bude soustředit jen na brněnskou komunální politiku. „Vektor, kam chceme naše město posunout, je jasný. V Brně, jak si ho představujeme, budeme místo běhání po úřadech běhat po parcích. Budeme vědět, co se v našem městě děje a jak to můžeme ovlivnit. Doprava bude plynulá a my se kamkoliv rychle dostaneme – v autě. MHD, na bicyklu nebo pěšky,“ shrnul cíle nového politického subjektu fyzik David Pokorný.

Vedle něj stojí za založením hnutí, jehož kampaň chtějí platit výhradně ze svých peněz, například podnikatel a investor do kryptoměn Oldřich Peprla, mladá vědkyně Denisa Zlámalová, umělec Lukáš Berta nebo odborník na dopravu a územní plánování Jan Tichý. Předseda spolku Brno autem kvůli založení nové strany opustil řady Svobodných, s nimiž se rozcházel v názorech na politiku.

„V programu máme dvanáct základních bodů, nicméně to stojí na čtyřech oblastech. Je to vzdělání a podpora vědy a výzkumu. Chceme, aby Brno bylo městem s chytrými technologiemi. Zakládáme si i na rozumném hospodaření, protože dluhy by mohly Brnu podrazit nohy. Dále chceme, aby Brno bylo příjemné místo pro život s rozumným rozvojem, protože beton je sice skvělý materiál, ale mělo by se s ním zacházet opatrně, aby se nám ve městě dobře žilo,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN David Pokorný.

Klíčovým tématem je podle něj i doprava v jihomoravské metropoli. „Chtěli bychom řešit její plynulost. Dáváme však také důraz na cyklistickou a pěší dopravu a chceme docílit toho, abychom k sobě byli ohleduplní,“ řekl Pokorný s tím, že konkrétní rozšířený program budou pilovat v dalších měsících a se sběrem minimální tisícovky podpisů pod petici pro nové hnutí začnou v nejbližších dnech v centru Brna.

Pro založení podobného uskupení však podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity v Brně není teď úplně ideální doba. „Obecně se dá říct, že nové politické hnutí zakládají lidé, kteří většinou vědí, že už nebudou mít šanci dostat se na příští kandidátku na přední místo. Můžou za tím být i osobní ambice, protože lídr nové strany většinou nechce být jen jedním z pětadvaceti kandidátů, ale chce do brněnského zastupitelstva proniknout právě z pozice lídra,“ uvedl politolog a nevyloučil ani to, že za hnutím Fakt Brno může stát silný investor, který tak hodlá prosazovat svoje zájmy.