Tři roky po ničivém tornádu dojde i na opravu hodonínského S-centra. Krajští radní schválili vypsání veřejné zakázky a za pár týdnů by mohli se stavebníkem podepsat smlouvu na realizaci. Podle projektu se investice odhaduje na 474,73 milionu korun. V tiskové zprávě o tom informovala hejtmanova mluvčí Alena Knotková.

Oprava hodonínského S-centra přinese moderní zázemí a vybavení, bezbariérové prostředí a potřebné sociální služby. Výrazně se sníží náklady na provoz a zvýší se i celková bezpečnost objektu.

„Stavební povolení by mělo být v tomto případě nahrazeno uzavřením veřejnoprávní smlouvy, která urychlí zahájení stavby. Smlouvu se zhotovitelem bychom chtěli podepsat do konce dubna. U této investiční akce půjdeme cestou využití metody BIM – informačního modelování budovy při výstavbě. Klienti by se do S-centra mohli vrátit v listopadu nebo prosinci příštího roku,“ řekl radní pro investice Vladimír Šmerda (ODS).

Obnovené S-centrum bude poskytovat službu domova se zvláštním režimem

Nabídne ubytování pro 120 klientů, pečovat o ně bude asi stovka zaměstnanců. „Nově nabídneme osobám s vysokou mírou podpory zázemí v 86 pokojích. Šlo nám především o bezpečnost a komfort klientů. Dvoulůžkových pokojů bude 34, jednolůžkových 42. Pro odlehčovací službu se počítá se čtyřmi jednolůžkovými pokoji, dále zde bude geriatrický pokoj se dvěma lůžky, po jednom jednolůžkovém pokoji bude určeno pro klienty v paliativní péči a karanténě. Nebudou chybět ani dva jednolůžkové nadstandardní pokoje,“ popsala radní pro rodinnou a sociální politiku Jana Holomčík Leitnerová (Piráti).

„Než dojde k obnově sociální služby domova se zvláštním režimem na Hodonínsku, nadále nabízíme neformálním pečujícím podporu z dotačního programu, kde je alokováno 17 milionů korun, na podporu terénní péče v rámci území zasaženého tornádem. Ten jim poskytne pomoc a péči o jejich blízké v domácím prostředí,“ doplnila Holomčík Leitnerová.

Až 60 % nákladů na obnovu S-Centra pomůže pokrýt dotace z programu Ministerstva pro místní rozvoj – Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2021, o kterou bude kraj žádat. Podmínkou programu je, aby se výstavba či rekonstrukce uskutečnila přímo na území, které poničilo tornádo v roce 2021. Z těchto důvodů kraj upustil od zvažované varianty výstavby podobného zařízení v nedalekém Rohatci.