Čestné hroby na Ústředním hřbitově v Brně rozkvetou trvalkami. Ve spolupráci se zahradním architektem tam rostliny příští rok vysadí Správa hřbitovů města Brna, která chce k podobné péči inspirovat další nájemce hrobů. Nový přístup může navíc ušetřit i milion korun, řekl novinářům náměstek primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Úprava hrobů začne v čestném kruhu. „Hřbitov obohatí narcisky, bledule, sněženky, tulipány, kopretiny, pivoňky nebo levandule. Tato rostlinná kompozice není jen estetickým prvkem, ale také představuje ekologický přínos. Nasadit lze i břečťan nebo skalník, který nepožaduje každoroční ekonomicky a ekologicky náročnou přípravu pro výsadbu a dopravu na požadované stanoviště,“ uvedl Suchý.

Trvalky podle ředitelky správy Aleny Říhové na hřbitově bývaly, lidé od nich ale postupně upouštěli a volí spíše kamínky, umělé zelené koberce nebo sezonní květiny

Cílem iniciativy je snížit ekologickou zátěž spojenou s produkcí květin a jejich transportem a snížit odpad zejména jednorázových květináčů. „Chceme lidi naučit, že lepší je vysadit květinu, kterou po odkvetení ostříhají a nevytvoří žádný odpad. Začneme proto v čestném kruhu, kam mnozí chodí, aby to viděli a udělali si názor,“ řekla Říhová. Doplnila, že práce se dotknou pouze zeleně, nikoli náhrobků nebo ostatků.

Novinka má přinést i úsporu peněz

Správa nyní na čestné hroby vysazuje květiny několikrát ročně, nově bude jen jednou. Náklady tedy vzrostou v příštím roce s ohledem na nákup rostlin, následně se budou snižovat. Úsporu má přinést také snížení množství likvidovaného odpadu.