První družstevní byty vzniknou v Brně do čtyř let, zájem je o ně obrovský. Od začátku října se zájemci, kteří splňují předem dané podmínky, elektronicky evidují na určeném portále Magistrátu města Brna. První den obdržel Magistrát města Brna více než 360 žádostí. Do dneška pak přes web města Brna poslalo vyplněný formulář 535 žadatelů.

O bydlení mají zájem hlavně mladí lidé s omezenými příjmy, kteří nedosáhnou na klasický hypoteční úvěr. Základní členský vklad je od 400 až po 700 tisíc korun složených při podpisu smlouvy.  Tento vklad se pak odečte od ceny bytu a zbylou část budou muset lidé v měsíčních splátkách doplatit. Po zaplacení město z družstva vystoupí a byty zůstanou lidem.

„Zájemci se stále mohou hlásit, a to až do konce letošního roku. Následně budou žadatelé vyzvání k doplnění dokumentů k žádosti za účelem ověření pravosti uvedených dat v žádosti. Vyhodnocení pak proběhne v prvním pololetí příštího roku,“ uvedl Petr Hladík, náměstek primátora Petr Hladík

Podstatou tohoto druhu bydlení je, že družstevník není od začátku vlastníkem svého bytu, tím je družstvo. Družstevník si od družstva byt tzv. pronajímá, a to do jeho celkového splacení. Následně dochází k převodu bytu do jeho vlastnictví.

Veškeré finanční prostředky na výstavbu bytu bude zajišťovat družstvo. Družstevník se pak bude podílet svým členským vkladem a následně v rámci nájemní smlouvy bude splácet svůj podíl po dobu maximálně 25 let. Družstvo bude mít také jasná pravidla, kterými se bude řídit, uvedl v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Stavět se bude na pozemcích města, a to v Černovicích „Na Kaménkách“, Novém Lískoveci v oblasti Kamenný vrch II a ve Starém Lískovci v oblasti Západní brána. „Přesné parametry bytů a jejich ceny se zájemci dozví na stránkách města,“ doplnil Hladík.