Jeho dovolání Nejvyšší soud odmítl, řekla dnes ČTK Tereza Richterová, mluvčí Okresního soudu v Blansku, který případ řešil jako první instance.

Jako poslední mimořádný opravný prostředek zbývá Charamzovi ústavní stížnost.

Charamza stanul před soudem ještě s Jitkou Reichenauerovou, která si v Blansku vyslechla trest 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky a neodvolala se. Také Charamza zprvu dostal podmínku, odvolací soud ale trest zpřísnil s poukazem na to, že trestnou činnost inicioval a ženu naváděl k dalším krádežím.

Reichenauerová v roce 2013 po úmrtí faráře dělala pořádek na faře. Postupně podle obžaloby ukradla 230 knih, které měly hodnotu zhruba 2,7 milionu korun. Dohledat se jich podařilo 113.

Charamza podle obžaloby koupil nebo převzal asi 50 knih v hodnotě 1,9 milionu korun. Žena se před blanenským soudem přiznala a činu litovala. Hodnotu knih prý neznala. Za utržené peníze koupila svému manželovi do sbírky samopal z druhé světové války.

Charamza podle svého dřívějšího vyjádření o původu knih nevěděl. Žena mu prý tvrdila, že knihy pocházejí z dědictví. Podle obžaloby ale asi ve 20 svazcích smazal vlastnické poznámky a inventární čísla, aby zastřel jejich skutečný původ.