Ceny obědů v základních školách v Brně zůstanou stejné jako v minulém školním roce. Jídelny v souvislosti s inflací zdražovaly již v předchozích měsících, a tak nyní zatím nemusí. Vyplývá to z odpovědí oslovených ředitelů škol a jídelen. Ceny jsou nejčastěji od 30 do 40 korun za oběd.

ZŠ Komenského zdražovala začátkem roku

Základní škola Komenského, kam chodí asi 300 dětí, zaznamenala zdražení obědů od svého dodavatele začátkem roku. „Zatím nemáme informace, že by se ceny od nového školního roku měly měnit. Poslední zdražení ale nebylo nijak výrazné. Pokud navíc rodiče mají problém s placením, po předložení potřebných dokladů děti dostávají obědy zdarma. Stabilně se to týká jednotek procent,“ sdělila ředitelka školy Simona Pokorná.

Počet obědů zdarma narůstá, míní ředitel

Ředitel Základní školy Křenová Zdeněk Lichtneger naopak vnímá poslední dva roky růst počtu obědů zdarma. Dříve se to týkalo zhruba 60 dětí, letos i loni je to už kolem stovky. Ve škole se celkem stravuje asi 200 žáků. Lichtneger řekl, že do školy dochází hodně děti ze socioekonomicky znevýhodněných podmínek. Zhruba třetina žáků žádá o oběd zdarma také ve škole na náměstí 28. října. Tam se ale podle ředitelky Ludmily Altmanové počet nemění.

Dodavatelská jídelna zdražovala v březnu

Obě školy stejně jako několik dalších v Brně odebírají obědy z jídelny v Nádvorní ulici, která jich denně uvaří téměř 1500. Cena jednoho tam vyjde podle věku dítěte od 30 do 38 korun. „Naposledy jsme zdražovali v březnu, ale každý den sleduji zprávy a informace ohledně růstu cen potravin. Cenu držíme, ale je to na hraně. Spoléhám nicméně na to, že v září a říjnu se daří nakupovat levněji, před Vánoci se vše zdražuje. Uvidíme a případně připravíme novou kalkulaci, ale doufám, že to nebude nutné, také většina rodin pociťuje zdražení,“ řekla ředitelka jídelny Libuše Šílová.

Diety vyjdou dráž

O trochu dráž vyjdou jídla připravovaná podle určitých diet. Počet dětí se specifickými požadavky podle Šílové roste. Nejčastější dietou je bezlepková, objevují se také kombinace s alergiemi a intolerancí na vajíčko nebo mléko. „Nově zaznamenáváme histaminovou intoleranci, a to je velký problém, protože rodiče u těchto dětí nejprve musí vychytat, co mohou a co ne,“ dodala.

Častěji vaří levná jídla

Škola na Bakalově nábřeží, kam dochází asi 750 dětí, odebírá obědy od jídelny, která sídlí hned vedle. I tam ceny několik posledních měsíců drží a od září je měnit nebudou. „Nemůžeme kupovat nejdražší suroviny, nejkvalitnější ryby, omezili jsme hovězí maso. Častěji děláme levná jídla, jako je krupičná kaše nebo těstoviny, používáme ale i krůtí maso z farmy. Snažíme se to tak různě kombinovat, zdražování je hrozně nepopulární,“ poznamenal ředitel jídelny Robert Kameníček. Cena obědu tam je od 36 do 40 korun. Ředitelka školy Yveta Gašparcová uvedla, že i když jídelna vaří moderně a zdravě, pořád je velkým problémem plýtvání jídlem.

Na ZŠ Svážná vaří soukromník

Jídelna Základní školy Svážná, kam by v září mělo nastoupit asi 635 dětí, má už 15 let ve svém nájmu soukromníka. Ceny obědů upravoval v souvislosti se zdražením potravin a energií na podzim loňského roku a od ledna letošního roku. Nárůst za školní rok činil asi 20 procent, v současnosti se ceny nemění. Rodiče oběd vyjde od 28 do 34 korun podle věku dítěte.