Stavbaři od letošního července postupně přestavěli stávající dvojici nepřehledných a velmi frekventovaných křižovatek krajských silnic a upravili místní komunikaci ve Sportovní ulici.

„Silnice prochází v řešené oblasti ulicemi Komenského a Znojemská, Loděnická a Vídeňská. Celková úprava křižovatek zahrnovala jejich přestavbu na kapacitní jednopruhovou okružní křižovatku tvaru blízkého elipse, vnější rozměr okružního pásu je 54 krát 35 metrů. Nová okružní křižovatka přispěje ke zlepšení bezpečnostních poměrů a mimo jiné umožní průjezd nadrozměrných vozidel zemědělské techniky,“ uvedla na webu města Hana Mlýnková z pohořelické radnice.

Prostředek nové okružní křižovatky opanovala nová pětimetrová plastika Pohořelického kapra. „Ta vznikala od letošního jara pod údery kladiva a v ohnivé výhni v Přibicích pod rukama uměleckého kováře Pavla Valáška. Hlava kapra je z pískovce, tělo a ploutve z nerezové oceli. Finančně se na pořízení tohoto nového monumentu Pohořelic podílelo město a Rybníkářství Pohořelice. Plastika přišla na 750 tisíc korun,“ upřesnila v tiskové zprávě Mlýnková.

Dělníci podle ní při stavbě kruhového objezdu upravili také jednotlivé paprsky křižovatky a v návaznosti na nový typ a tvar křižovatky i přilehlé komunikace pro pěší. „Tyto práce budou dokončeny příští rok na jaře,“ doplnila pracovnice regionálního rozvoje města. Na paprscích Sportovní, Komenského a Loděnická jsou zachovány původní přechody pro chodce, přechody však byly doplněny i na ostatní paprsky Znojemská a Vídeňská. „Na všech paprscích oddělují přechody ochranné dělící ostrůvky. Při stavbě se také upravovaly nebo překládaly inženýrské sítě,“ dodala Mlýnková.

Při stavbě také dělníci přesunuli ze středu křižovatky boží muka na nové místo, a to podél chodníku ve Znojemské ulici. Stavba za víc než 37 milionů korun měla dva investory: Správu a údržbu silnic Jihomoravského kraje a město Pohořelice.