Od sportovní haly v Brně zmizely zátarasy, lze tam parkovat

  • Foto

    MMB (archivní)

Vjezdu na parkoviště u dětské hokejové haly v Brně už nebrání zátarasy a lidé tam mohou parkovat. Společnost Brněnské komunikace takzvané city bloky z městských pozemků odstranila. Město se domnívá, že je tam mohly umístit společnosti blízké podnikateli Liborovi Procházkovi, se kterým má dlouhodobé spory. Procházkův právník Vítězslav Jíra, který dnes na místě sledoval odstraňování bloků, to považuje za protizákonné a hodlá se bránit právní cestou.

Město před pár dny zveřejnilo na webových stránkách výzvu, že mají bloky zmizet do 6. února, v opačném případě je nechá odstranit. Zátarasy ale byly na místě pořád. "Na příkaz magistrátu jsme nyní odstranili osm kusů. Je to složené v Masné ulici ve skladu, kde si to může majitel vyzvednout," uvedl Leoš Chasák z městské firmy Brněnské komunikace.

Parkoviště je na pozemcích města. Město má tedy za to, že komunikace i s parkovištěm jsou v jeho vlastnictví, zatímco Procházka považuje stavby za samostatné a tvrdí, že jsou jeho. Právník Jíra k tomu včera řekl, že chtěl odstranění zabránit, považuje ho za protiprávní a nesouhlasí s ním. V místě zasahovala i policie. "Řekla ale, že neděláme nic protiprávního, a odjela, takže jsme to odstranili," řekl Chasák.

Město vede s Procházkou spory kvůli jeho nemovitostem, které na pozemcích města brání stavbě stadionu za Lužánkami. Starý stadion tam chátrá. Procházka má v jeho okolí tenisové kurty a podzemní garáže, za parkování lidí na střeše garáží už město muselo po prohraném soudu zaplatit Procházkovi miliony. Podnikatel vede s Brnem spor i o to, komu patří okolní komunikace. Firmy spojené s Procházkou na nich nedávno začaly vybírat parkovné za vjezd.

Město chce získat od Procházky nemovitosti za peníze, to ale podnikatel odmítá a požaduje nemovitosti. Bývalé vedení města v čele s hnutím ANO se snažilo s Procházkou domluvit na směně, proti tomu se ale postavila část obyvatel a také politiků. Brno podalo určovací žalobu na to, komu patří komunikace kolem stadionu.