V Tupesech u Uherského Hradiště v těchto dnech odlili první část nového relikviáře Jana Buly a Václava Drboly. Tito první mučedníci moderních českých dějin budou slavnostně blahořečeni 6. června na brněnském výstavišti. Relikviář symbolicky koncipovali pro oba muže, přestože fyzicky v něm budou uloženy jen ostatky Václava Drboly. Ostatky Jana Buly se totiž nikdy nenašly! Po slavnosti blahořečení umístí relikviář v kostele sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Uměleckým autorem relikviáře je akademický sochař Otmar Oliva, sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí brněnského biskupství Anežka Benešová.
První část relikviáře vzniká ve slévárně Alucast v Tupesech na Uherskohradišťsku
Slévači tam vytvářejí hliníkové části relikviáře, které doplní bronzový odlitek. „Ten se následně pozlatí a doplní o stříbrné prvky. Bronzové části relikviáře odleje společnost Přesné odlitky v Popovicích na Uherskohradišťsku, výrobu skleněných ampulí z křišťálového skla, v nichž se ukryje část ostatků mučedníka Václava Drboly, vyrobí společnost Glass Ladislav Breznický z Květné na Uherskobrodsku,“ upřesnila mluvčí.
Návrh podoby relikviáře připravil akademický sochař Otmar Oliva
„Já sám jsem za minulého režimu ve vězení byl, jsem pamětník těchto hrůz. I proto je mi příběh Jana Buly a Václava Drboly velmi blízký a cítím vděčnost, že na tomto díle mohu pracovat. Také jsem velmi rád, že relikviář mohu tvořit stejným výtvarným jazykem jako ostatní díla pro kostel v Jaroměřicích nad Rokytnou. Věřím, že díky tomu do interiéru dobře zapadne a návštěva kostela díky tomu příchozím nabídne výjimečný umělecký i duchovní zážitek,“ vysvětlil Otmar Oliva. Ten pro zmíněný jaroměřický kostel sv. Markéty již vytvořil ambon, křtitelnici, oltář i věčné světlo. Celý chrámový prostor tak nese jednotný výtvarný rukopis, který propojuje současné umění se spirituálním významem místa.
Po slavnosti blahořečení se ostatky spolu s relikviářem přemístí do Jaroměřic nad Rokytnou
Tamní kostel svaté Markéty prošel před čtyřmi lety rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnovala mimo jiné restaurování interiéru i znovuobjevení a obnovu unikátní fresky. „Projekt získal prestižní ocenění Stavba roku 2023 za mimořádně zdařilou rekonstrukci, což podtrhuje výjimečnou uměleckou hodnotu tohoto místa,“ zdůraznila mluvčí biskupství.
Mezi zemí a nebem
Nový relikviář umístí v uvedeném kostele vpředu vpravo od hlavního oltáře. „Výtvarné řešení pracuje s motivem povznesení: schránka zavěšená na stříbrných stuhách spuštěných z klenby se bude vznášet mírně nad úrovní očí. Z ní směrem dolů zavěsí lana reprezentující roztrženou síť. Symbolika vychází mimo jiné z Žalmu 124, kde se píše o osvobození z protržených sítí zla, a také z myšlenky, že mučedníci jsou blízko nebi. Vnější plášť relikviáře tvoří pozlacený bronz. Uvnitř se bude nacházet menší schránka s popelem Václava Drboly a částí dochovaného oděvu Jana Buly, konkrétně kouskem jeho primičního ornátu,“ řekla Benešová.
Nové místo pro poutníky
Volba Jaroměřic nad Rokytnou přitom pro umístění relikviáře není náhodná. V 50. letech 20. století zde jako farář a kaplan působili kněží Jan Podveský a Josef Valerián, kteří Jana Bulu a Václava Drbolu upozorňovali na nebezpečí spojené s osobou Ladislava Malého. Následně je proto také komunistický režim tvrdě perzekvoval v rámci tzv. babických procesů. „Jaroměřice jsou místem, kde se zajímavým způsobem potkávají příběhy různých kněží z regionu, kteří byli v letech 1951 a 1952 pronásledováni komunistickou diktaturou. Jsem moc rád, že právě zde vznikne prostor pro modlitbu, památku i hlubší porozumění jejich svědectví,“ uvedl místní farář Tomáš Holcner. Kromě relikviáře by v blízkosti kostela v kapli svatého Josefa měla vzniknout i moderní interaktivní expozice, která poutníkům a turistům přiblíží životní příběh Jana Buly a Václava Drboly, i osudy dalších obětí babických procesů a širší kontext pronásledování církve v době totality.




