Aktualizace 8:53 Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky tepla a teplé vody. Havárii na horkovodu, která noční odstávku způsobila, zaměstnanci Tepláren Brno opravili.

Havarijní odstávka dodávek tepla a teplé vody pro tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole potrvá do dnešního odpoledne, vyplývá z oznámení společnosti Teplárny Brno na jejím webu. Původně měla oprava horkovodu skončit ráno, firma ale už v pondělí upozornila, že se při opravě mohou objevit nepředvídatelné potíže.

Teploty na jižní Moravě v noci na dnešek klesaly pod bod mrazu, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). K opravě v noci Teplárny Brno přistoupily proto, že očekávaly noční útlum v dodávkách, protože byty pouze temperují, uvedla v pondělí mluvčí tepláren Zuzana Novotná. Výpadek podle ní neovlivňuje domy, které mají vlastní kotelnu, pouze ty napojené na centrální vytápění, kterých je v obou městských částech asi 500 až 700. „Ta situace nás opravdu mrzí, pevně doufám, že Teplárny Brno zajistí lidem alternativní řešení,“ uvedl starosta Žabovřesk Filip Leder (KDU-ČSL).

Před týdnem řešily Teplárny Brno havárii v městské části Kohoutovice, tam byla porucha na vnitřních rozvodech jednoho z bytových domů

Technici teplárny hledali poruchu celou neděli, v pondělí ráno začala městská firma rozvážet lidem přímotopy. V pondělí po poledni se podařilo poruchu najít a provizorně odstranit, bez tepla a teplé vody ale byly více než 24 hodin více než čtyři stovky domácností.