fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Okouzlení Afrikou. To je název nové výstavy v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea

Výstava, nad kterou převzal záštitu předseda ˇUstavního soudu Pavel Rychetský, byla v úterý slavnostně zahájena vernisáží.
okouzleni-afrikou-poster

Foto:

mzm.cz

Výstava Okouzlení Afrikou představuje umělecká díla ilustrující vliv Afriky na české umělce od začátku 20. století až do současnosti. Kolem roku 1905 někteří francouzští umělci objevovali zejména domorodé umění západní Afriky, které na pařížské trhy, do muzeí nebo do soukromých sbírek přicházelo z kolonií.

Ačkoliv čeští umělci nevyrůstali v zemi s přímou koloniální minulostí, africké umění se stalo významným zdrojem jejich rozmanité tvůrčí inspirace. Afrika vstupovala do výtvarné tvorby českých umělců zprostředkovaně na základě inspirace díly zahraničních umělců (kubistů, surrealistů, expresionistů a fauvistů) nebo na základě dočasného anebo dlouhodobého pobytu v Paříži.

Afrika vystupovala ale i jako zdroj přímé inspirace prostřednictvím poznávání a objevování, cest napříč Afrikou nebo dlouhodobého setrvání, včetně profesního působení. Čeští umělci na území Afriky vstupují do přímého kontaktu s konkrétními etniky, jejich tradicemi, zvyky, obyčeji a také estetickými a výtvarnými projevy. Afrika oslovovala evropské výtvarné umělce nejen domorodým kmenovým uměním, ale také symbolikou a duchovním odkazem starověkého Egypta nebo pestrobarevným světem marocké přírody a kultury.

Afrika, která je považována za kolébku lidstva, dodnes také inspiruje k hledání autentického způsobu života loveckých a sběračských kultur, jež vyznávají bezprostřední sepětí s přírodou. Výstava prezentuje i české umělce, kteří začali africké artefakty sbírat a budovat si sbírky domorodého umění, tvořící inspirační základnu jejich tvorby a uměleckého uvažování.

Cílem výstavy je zmapovat počátky, růst a kumulaci výtvarného zájmu o africký kontinent v kontextu českého výtvarného umění. Na výstavě budou zastoupeni přední reprezentanti moderního českého výtvarného umění, jako jsou František Kupka, Josef Čapek, Emil Filla, Alén Diviš, Antonín Pelc, Jan Křížek, František Tichý, František Hudeček, Milada Marešová nebo Oskar Spielmann. Ze současných umělců inspirovaných Afrikou výstava uvede díla Františka Skály, Jiřího Anderleho, Jana Švankmajera, Petra Kvíčaly, Jana Pištěka, Jindry Vikové nebo Jaroslava Róny.

Součástí výstavy se stanou vedle moderních a soudobých výtvarných děl také domorodé masky a plastiky, které budou dokládat vliv afrického umění na výtvarnou tvorbu českých výtvarníků. Návštěvníci pavilonu Anthropos mohou cenné originály v hodnotě několika milionů korun na výstavě vidět až do konce února příštího roku.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT