Vítězem soutěže Park roku 2023 se stal park na Moravském náměstí v centru Brna. Porotci ocenili například pestrou kombinaci květin, ošetřené původní vzrostlé stromy či dominantní vodní plochu. Pětičlenná odborná porota kromě hlavní ceny udělila tři další ceny a tři čestná uznání. Soutěž pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003, letos se do ní přihlásilo 30 děl krajinářské architektury. Výsledky soutěže organizátoři  vyhlásili v Humpolci na Jihlavsku.

„Prostor parkového náměstí byl živý a plný lidí různých sociálních skupin a věkových kategorií. Návštěvníci si rádi poseděli u vody nebo u šálku kávy, uspořádali piknik na trávníku, hráli hry nebo se procházeli,“ popsal atmosféru brněnského parku při hodnocení člen poroty, slovenský krajinářský architekt Attila Tóth. Kontrastem k živé kavárně s terasou a hřištěm propojující park s rušnou ulicí jsou protější travnaté plochy a trvalkové záhony ve stínu stromů. Návštěvníkům poskytují stín a ochlazení v období klimatických výkyvů. „Ocenili jsme také ochranu kořenů původních stromů a úpravu prokořenitelného prostoru ještě před stavebními pracemi a zamezení zhutnění půdy, což přispěje k plnohodnotnému rozvoji bohatého stromového, keřového i bylinného patra,“ uvedl další člen poroty, zahradník Aleš Kurz.

Porota kromě hlavní ceny udělila i tři další ceny a tři čestná uznání

Druhým favoritem na nejvyšší stupínek byl citlivě obnovený Jubilejní park ve Znojmě. „Při vstupu do parku jsme se přenesli do meziválečného období. Autentické a kvalitně zrestaurované dílo Josefa Kumpána svědčí o kvalitě projektu i obětavé péči města,“ uvedl Tóth.

Nová podoba Božetěchova sadu v brněnském Králově Poli je podle poroty naopak příkladem moderního a soudobého přístupu, který respektuje genia loci místa, ale zároveň potřeby současných obyvatel. O historický průzkum se opírali také autoři oceněné proměny zámeckého parku v Bruntálu, kde podle porotců žádný ze zásahů v parku nepůsobí nepatřičně a vše je precizně řízeno s citem pro historické hodnoty.

Čestná uznání získaly lesopark Pod Kalichem v Sušici za řešení protipovodňových opatření přírodě blízkým způsobem, území bývalých kasáren ve Vysokém Mýtě, jehož revitalizací vznikl prostor pro sportování a trávení volného času, a nově upravený prostor mezi školami směrem k divadlu v Červeném Kostelci na Náchodsku.

V anketě o cenu veřejnosti si vítězství odnesla znovuzrozená zahrada vily Panowských v Ivančicích na Brněnsku. Získala přes 17.000 hlasů