„Naším úkolem je postarat se o veškerou veřejnou infrastrukturu počínaje komunikacemi a sítěmi, přes školky a školy či zařízení pro seniory až po sportoviště či kulturní scénu. A také vytvářet vhodné podmínky pro aktivitu lidí a firem, kteří v Brně bydlí, respektive sídlí a působí – proto věnujeme tolik úsilí novému územnímu plánu,“ uvedla k zásadám spolupráce s investory primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní jde o to, aby developeři o svých záměrech informovali město již ve fázi jejich přípravy. „Jedině tak může být co nejdříve a bez průtahů nalezena potřebná shoda. Tedy jak bude zastavěné území vypadat, jaká bude ke komerční výstavbě zapotřebí související infrastruktura a kdo ji za jakých podmínek zajistí,“ dodala Vaňková.

Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) je kvalitní plánování rozvoje města klíčové, protože ovlivňuje podobu, udržitelnost nebo funkčnost daného území na desítky let dopředu. „Investoři poskytnou městu příspěvek na budování potřebné občanské vybavenosti a zajištění veřejných služeb, a to přímo v lokalitě, která je ovlivněna jejich stavebním záměrem,“ upřesnil Hladík.

„Zásadami spolupráce se budou v Brně řídit výhradně záměry komerční výstavby. Nebudou tedy závazné pro soukromou výstavbu, tedy neovlivní stavbu rodinných domů pro uspokojení vlastní bytové potřeby, garáží, sportovišť či drobných staveb ani výrobních a skladových budov,“ upozornil náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Investiční příspěvek bude podle náměstka primátorky Roberta Kerndla (ODS) stanovený na 800 korun za metr čtvereční čisté podlahové plochy stavebního záměru. „Všechny příspěvky stavebníků na základě smlouvy půjdou do nově vytvořeného Fondu  developerských projektů. Výdaje z fondu poputují zejména na konkrétní projekty veřejné infrastruktury včetně jejich projektové přípravy,“ vysvětlil Kerndl.

Zásady by mělo v březnu projednat a schválit brněnské zastupitelstvo. „Chceme se tak podílet na koncepčním rozvoji města, aby v něm byla kvalitní místa k bydlení i práci. Proto doufám, že se rozpohybuje  rozvoj Brna,“ uvedla za investory výkonná ředitelka firmy IMOS Investment Hana Vyplelová. Podle Tomáše Kalába ze stavební firmy Kaláb je do budoucna důležitá předvídatelnost při rozvoji projektů. „Už teď tak víme, že se budeme na veřejné infrastruktuře rovnou podílet částkou 800 korun za metr čtvereční,“ dodal Kaláb.