Oranžovou kostku nainstalovali v pavilonu V při zahájení Festivalu architektury na Stavebním veletrhu Brno, odkud se odstěhuje na Kraví horu na oslavy Dne Země ke stánku městské společnosti SAKO Brno.

„Model tuny emisí CO2 jsme nechali vyrobit ve spolupráci s městem především proto, abychom názorně demonstrovali, jak pěkně – a přitom škaredě – může vypadat tuna emisí, které lidská civilizace produkuje,“ vysvětlil zpravodajskému portálu BRŇAN předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder (KDU-ČSL).

Podle něj přitom bohužel není pro každého z nás problémem takovou tunu otravných emisí vyrobit. „Zhruba to odpovídá například čtvrtletnímu dojíždění autem do práce. Náš model proto chápeme jako memento k nadcházejícímu Dni Země. Tahle oranžová nafukovací kostka by nám měla připomenout, že náš život a každodenní lidské činnosti musíme směřovat tak, aby za námi takových kostek zůstávalo co nejméně,“ zdůraznil Leder.

Brno se totiž připojilo k iniciativě SECAP, tedy k závazku snížit do roku 2030 produkci emisí CO2 o 40 procent. Spolu s tím chce výrazně posílit svoji energetickou bezpečnost a co nejrychleji a nejúčinněji snížit hlad po fosilních palivech.

Firma SAKO proto rozjela projekt rozvoje fotovoltaiky v Brně a má ambiciózní cíl: nainstalovat v příštích pěti letech na střechy městských budov až 40 MWp instalovaného výkonu panelů, které vyrobí kolem 43 GWh elektřiny ročně. „Půjde tak o druhou největší fotovoltaickou elektrárnu v ČR, co se plánovaného výkonu týče,“ upřesnil Filip Leder.

Projekt je rozdělený na dvě na sebe navazující etapy. „V první etapě budou instalace primárně určeny ke spotřebě v místě objektu. V navazující druhé etapě již budeme chtít plně využívat maximální plochy střech. Získané přebytky chceme využít na potřebných místech našeho systému, ukládat v bateriových uložištích, případně energii akumulovat do horké vody či vodíku a odložit její spotřebu na pozdější dobu,“ vysvětlil předseda představenstva.

Během pěti let proto technici osadí solárními panely asi 500 až 600 budov. „Jako první jsme instalovali solární panely na střeše bytového komplexu ve Vojtově ulici a pokračovali jsme budovou odboru pečovatelské služby v Žabovřeskách. Ve střednědobém výhledu máme nyní 25 mateřských škol, 20 základních škol a 5 budov úřadů,“ vypočítal Leder.

Projekt podle něj už přitom nese ovoce. „Od začátku roku ušetřily fotovoltaické panely na již hotových instalacích tři tuny CO2, do konce roku bychom měli ušetřit městu nejméně 45 tun emisí ekvivalentního oxidu uhličitého, tedy pětačtyřicet právě takových krychlí, které jsou k vidění tady na výstavišti,“ doplnil předseda představenstva brněnské spalovny.

A až za tři roky podle něj v SAKO Brno zprovozní nejmodernější spalovací linku v republice, tak městu odlehčí o dalších 160 tisíc tun emisí CO2. „Kdybychom za každou tunu CO2, kterou provozem fotovoltaiky a modernizací spalovny uspoříme, postavili jednu nafukovací kostku, tak dostaneme domino, které začne na náměstí Svobody a skončí na severním pobřeží Skotska,“ přiblížil snížení emisí mluvčí SAKO Brno Michal Kačírek.