Dravce, který se zmítal na zemi v suchém spadeném listí, si všimli lidé u chrlického biotopu. Pták se marně snažil vzlétnout a náhodný chodec se ho raději nechtěl dotýkat, aby mu neublížil. A na pomoc zavolal brněnské strážníky, kteří odchyt dravce natočili služební kamerou.

Když hlídka dorazila na místo, opatrně se k dravému ptákovi zezadu přiblížila, opatrně ho odchytila a v papírové krabici ho strážníci převezli do Ptačího centra.

Tam vyšlo najevo, že se jim podařilo zachránit luňáka červeného, který je na našem území vzácný a k přistání si tento druh zpravidla vybírá osamocené vysoké stromy.

„Od jiných ptáků je dobře rozpoznatelný hluboce vykrojeným ocasem i rozvláčným letem,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí městské policie Pavel Šoba.

Odborníci z Ptačího centra v Brně přibližně dvouletého samce pečlivě prohlédli a zjistili, že nebyl zraněný, jen viditelně otřesený.

Podle ornitologa a vedoucího Ptačího centra Zdeňka Machaře se tak pravděpodobně stalo po nějakém vzdušném souboji s jiným dravcem, kterému možná vlétl do jeho teritoria, spadl na zem a nedokázal odletět.

„V důsledku šoku není dravec zatím schopen přijímat obvyklou potravu, takže ho krmíme glukózou. Po vzoru hrdiny ze známého televizního seriálu Okresní přebor dostal tento luňák příznačné jméno Jirka,“ usmívá se Zdeněk Machař.

Vzácný dravý pták byl umístěn do zatemnělého boxu, aby se nerozptyloval okolními vlivy a mohl se co nejrychleji zotavit.

„Pokud vše dobře půjde, už tento týden se vrátí do volné přírody,“ dodal Machař. Za dobu existence brněnského Ptačího centra jde teprve o druhého luňáka, který prošel jejich rukama.