Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně pečuje o dva pacienty s koronavirem ve vážném stavu, jeden z nich je na umělé plicní ventilaci. Uvedl to mluvčí nemocnice Jiří Erlebach. Pacientů s koronavirem přibývá i v dalších jihomoravských nemocnicích, většinou se léči i s jinými nemocemi a jejich stav není vážný. Situace s výpověďmi lékařů z přesčasů péči o ně neovlivnila, vyplývá z odpovědí oslovených zástupců nemocnic.

Za týden přibylo 9 pacientů

Ve svatoanenské nemocnici bylo k úterý hospitalizováno 15 pacientů s koronavirem. „V krátkodobém horizontu jde o nárůst, minulý týden jsme jich měli devět. Nicméně například v listopadu už jich bylo také 18. Většinou jde o starší pacienty s dalšími chorobami, covid byl primární příčinou hospitalizace u devíti z nich,“ sdělil Erlebach. Fakultní nemocnice Brno nyní podle své mluvčí Lenky Martinkové eviduje 48 pacientů, kteří mají koronavirus.

Pacienti s koronavirem leží také v Nemocnici Znojmo

Pacienti s koronavirem leží také v Nemocnici Znojmo. „Na infekčním oddělení máme hospitalizováno 12 pacientů, jsou v seniorském věku a mají řadu přidružených onemocnění. Žádný dramatický nárůst v současné době neevidujeme, jedná se spíše o zhoršení zdravotního stavu v návaznosti na virózy, které jsou v populaci,“ sdělila mluvčí Petra Veselá.

Nárůst pacientů pociťuje i nemocnice v Kyjově

Nárůst v porovnání s předchozími měsíci pociťuje kyjovská nemocnice, kde je nyní na infekčním oddělení devět pacientů. Minulý týden jich bylo 16. Změnila se také skladba, nyní jde výhradně o covidové pacienty, uvedla mluvčí Veronika Hollerová. Polovina z nich má lehký průběh nemoci, polovina střední. Ve Vyškově za týden přibylo několik pacientů s covidem. Podle mluvčí Šárky Urbánkové žádný z nich není ve vážném stavu následkem koronaviru.

Nemocných přibývá i mezi zaměstnanci

V hodonínské nemocnici se nyní léčí pět pacientů s koronavirem, nárůst zařízení vnímá také na pohotovosti a ambulancích, nemocných přibývá i mezi zaměstnanci. Nemocnice Břeclav nárůst počtu pacientů s koronavirem nepociťuje.

Počty nemocných nejvíc rostou na Břeclavsku

V Jihomoravském kraji bylo v uplynulém týdnu na 100.000 obyvatel 2097 lidí s akutní respirační infekcí. Pokračoval pozvolný mírný nárůst nemocnosti s lokálními ohnisky, kdy nejvyšší byla podle dat hygieniků na Brněnsku. Nejvíce postiženou skupinou byly děti do pěti let a nemocnost rostla také u lidí starších 65 let. Nejčastěji byly na vině covid, rhinoviry, viry parainfluenzy a RS viry. Některé nemocnice v reakci na zvýšenou nemocnost omezily návštěvy.