fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Papírnám Brno výrazně vzrostly náklady na výrobu sešitů, musely zdražit

sesity-pixabay

Foto:

ilustrační - Pixabay

Náklady na výrobu školních sešitů se od loňského léta v Papírnách Brno významně zvýšily. Cena papíru se zvýšila až o 140 procent, ceny energií vzrostly o 370 procent, informoval výkonný ředitel Miroslav Konečný. Papírny Brno, které pokrývají asi 80 procent trhu se školními sešity, zatím zvýšily ceny sešitů o 60 procent.

„Zvyšování cen čelíme několika způsoby. Vyplatila se nám loňská předvídavost, kdy se nám na podzim podařilo nakoupit polovinu papíru na výrobu sešitů za loňskou cenu. Hledali jsme také nové dodavatele papíru, protože naši dřívější dodavatelé jej neměli dostatek. Výsledkem je, že jsme od loňska zcela změnili všechny dodavatele,“ uvedl Konečný.

Díky získání nových dodavatelů také vznikla nová řada sešitů nazvaná Ecology. „Hledali jsme papír s co nejnižší uhlíkovou stopou. Našli jsme výrobce ve Švédsku, který má vlastní les a dřevařskou výrobu. Štěpku pro výrobu papíru vyrábí z odpadu z pily. Firma navíc využívá uzavřený vodní cyklus, a tento papír je tak ekologičtější než papír recyklovaný,“ doplnil Konečný. Cena tohoto papíru navíc vzrostla pouze o 40 až 50 procent, zatímco cena papíru recyklovaného vzrostla o 100 procent a takzvaného bezdřevého, tedy nejhladšího papíru o 120 procent.

Papírny Brno používají různé druhy papíru podle toho, pro který ročník školy jsou sešity určené. „Papír pro sešity určené pro první a druhý ročník musí mít jiné vlastnosti než papír pro vyšší ročníky. Je to dané nejen používanými pery, ale i stylem, jakým děti píší,“ uvedla vedoucí marketingu papíren Petra Rohovská.

Sešity pro první dva ročníky tak mají papír s vyšší gramáží, který je také bělejší a hladší, označovaný je jako bezdřevý, i když dřevo obsahuje. „Děti, které s psaním začínají, často na pero tlačí a píšou velmi pomalu. Tento papír se přesto nepropíše ani nepropije na druhou stranu. Pro tyto sešity používáme papír s gramáží 70 gramů na čtvereční metr,“ doplnila Rohovská.

Pro vyšší ročníky jsou určené sešity z recyklovaného nebo ekologického papíru s gramáží 60 gramů na čtvereční metr. Starší děti už na psací potřeby tolik netlačí a místo per používají častěji propisovačky.

Pro letošní vrchol sezony, tedy začátek školního roku, už Papírny Brno většinu zboží expedovaly. Je ale pravděpodobné, že v příštím roce budou muset sešity znovu zdražit. „Výzvou jsou nyní rostoucí ceny energií. Budeme jim čelit výměnou veškerých svítidel za ty s LED technologií, které mají výrazně nižší spotřebu, a také vybudováním vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše naší výrobní haly,“ dodal Miroslav Konečný.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT