Pětadvacetiletý gólman totiž zřejmě ani v tom nejbáječnějším snu neočekával, že se po závěrečném kempu arizonských Kojotů objeví na soupisce prvního týmu. Misi Karla Vejmelky v zámoří přitom vystihuje jediné slovo: pokora. Neuvěřitelná pracovitost v kombinaci s poctivostí a nad tím vším vysoká profesionalita spojená se skromností.

„Nejen před odletem do Ameriky, ale i v průběhu testů, kempu pro nováčky, ale i při tom závěrečném jsem spíše počítal s pozicí na farmě, kde si svými výkony řeknu o vstup do NHL,“ uvedl pro klubový web Komety brankář, který nově oblékne dres s číslem 70.

Vejmelka až v posledním zápase přípravy proti Las Vegas dostal šanci odchytat celých 60 minut. A utkání mu vyšlo parádně, protože podal skvělý výkon a za svá záda pustil jedinou střelu, takže dovedl svůj tým k výhře 3:1.

A přestože šlo o přípravu, v hledišti sledovalo výkon brněnského brankáře více než 17 tisíc diváků. Neskutečný zážitek a obrovská show. Poslední zápas přípravy, nervozita a vědomí, že teď se hraje o další zlom v kariéře.

Na Karla Vejmelku přitom čekal jeden menší problém. „Ochozy a sedačky jsou na tamním stadionu velmi tmavé a několik minut mi trvalo si na to zvyknout. Hlavně vysoké střely či z dálky letící puk na tmavém pozadí. Několik prvních úspěšných zákroků mě však dostalo do pohody. Snažil jsem se dělat, co umím a ono to vyšlo,“ vysvětlil Vejmelka.

Nejdůležitější okamžik se pak ale odehrál až při zpátečním letu. Už v předchozích zápasech totiž bylo pravidlem, že v letadle si hlavní trenér či generální manažer zve na pohovor hráče, kterým oznámí jejich další program a působení, ovšem mimo první tým.

Vejmelka byl proto překvapený, že se nic takového pořád nedělo a že na kobereček jde další český gólman Josef Kořenář, který mu pak oznámil, že putuje na farmu. „Sice mi nikdo oficiálně neřekl, že jdu do prvního týmu, ale zůstali jsme jen dva brankáři a dva do zápasu jít musí, takže to bylo jasné,“ usmíval se absolvent Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity, kterého hned v jeho prvním zápase s Buffalo Sabres (1:2 po nájezdech) vyhlásili první hvězdou utkání.

A právě Carter Hutton, který je arizonská gólmanská jednička, mu gratuloval jako první. „Už když si vedení zavolalo Pepu Kořenáře, naklonil se ke mně Carter a zašeptal mi gratulaci,“ dodal exkomeťák, který nedá na Brno dopustit.

Není proto divu, že kromě rodiny byli mezi gratulanty i bývalí spoluhráči z Komety, z trenérů pak i například Jiří Horáček. „Potěšilo mě to. Sledoval jsem průběh zápasu s Libercem a jsem rád, že klukům se začíná dařit a věřím, že teď půjdou výkony jen nahoru,“ popřála Kometě jejich bývalá opora v brankovišti.