Pendleři zablokovali dálnici na Slovensko, přechod Lanžhot/Brodské byl neprůjezdný

  • Foto

    redakce (MOŠ)

Slovenští pendleři už několik hodin protestují proti podmínkám pro přechod státních hranic. Nyní platí požadavek na čtyři PCR testy za měsíc, to se má ale od září změnit a testů má být dvojnásobek.

 Podle pendlerů, kteří do příhraničí zajíždějí za prací, je to pro ně likvidační. Za jeden test totiž platí nyní 50 eur (1300 Kč), od září pak 70 eur (1800 Kč). Vyhnout se jim ale mohou očkováním. S hlavním heslem „Stop neľudskej hygienokracii“ se jich na hranici sešla asi stovka, krátce po 18:00 hodině zablokovali dálnici D2 a na místě se tvoří kolony. „Nová pravidla nás úplně diskriminují, tohle už není možné! Já se nechci nechat očkovat, mám na to právo se takto rozhodnout,“ rozčiloval se do davu muž.

Při přechodu hranice musí pendler předložit PCR test, ten je nyní až do konce srpna za padesát eur, nesmí být starší 72 hodin. Od září ale naskočí na původní cenu, tedy 70 euro a pendler jich místo čtyř musí absolvovat osm. Pro pendlera to tak bude znamenat, že ho cesta za prací vyjde měsíčně na 560 eur, což je v přepočtu aktuálním kurzem přes 14,5 tisíce korun.

Fotogalerie: