Po přesně rok trvající rekonstrukci otevřeli v krajské nemocnici v Kyjově na Hodonínsku zmodernizované Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO). To se stává jedním z nejmodernějších specializovaných pracovišť na Moravě. Kyjovské ARO zrenovovali za podpory Jihomoravského kraje, nemocnice a programu REACT-EU. Zpravodajskému portálu BRŇAN to sdělila mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.

Modernizace přišla na 135,5 milionu korun

Modernizace ARO přišla na 135,5 milionu korun. A hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) v této souvislosti uvedl, že se daří smysluplně využívat peníze z Evropské unie. „Dostali jsme 120 milionů z programu REACT-EU, 14 milionů přidal kraj a 1,5 milionů samotná Nemocnice Kyjov. Díky tomu se konečně dostane kyjovské ARO do standardu, který si tahle část kraje zaslouží,“ zdůraznil Grolich.

ARO fungovalo bez větších úprav 54 let

Radní pro zdravotnictví Karel Podzimek (ODS) upozornil, že kyjovské ARO od svého otevření v roce 1969 neprošlo většími stavebními úpravami. „Díky rekonstrukci jsme získali modernější a efektivnější prostředí pro poskytování péče. Nově napojená intenzivní lůžka na diagnostická zařízení nám umožňují rychleji a bezpečněji přesouvat pacienty na vyšetření, například na CT a podobně. To je obrovský přínos pro bezpečnost a pohodlí pacientů i personálu,“ řekl Podzimek.

Nemocnice je pro region klíčová, řekl Lukl

Stavební úpravy začaly loni 5. října. Rekonstrukci zahájili s cílem posunout toto klíčové oddělení do moderních a kvalitativně lepších prostor, které odpovídají dnešnímu standardu zdravotní péče, a to jak pro klienty, tak zaměstnance nemocnice. „Kyjovská nemocnice je klíčovou institucí pro zdravotní péči v našem kraji. Jsem hrdý, že jsme dokázali zajistit potřebné finance pro takto významnou modernizaci, která zvyšuje standard péče o naše pacienty,“ uvedl kyjovský starosta a zároveň náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch František Lukl (STAN).

Získali dotaci díky pandemii

Ředitel kyjovské nemocnice Jiří Vyhnal připomenul, že Nemocnice Kyjov získala dotaci, která míří na rozvoj a modernizaci nemocnic v souvislosti s pandemií covidu. Z tohoto pohledu nově zrekonstruované oddělení podle něj znamená i zlepšení připravenosti na případné další hrozby, které mohou přijít.

Můžou izolovat vážně nemocné pacienty

„Důležitým impulsem pro rekonstrukci oddělení byla nemožnost izolovat mezi sebou jednotlivé pacienty trpící vážnou nemocí, což nové prostory umožňují. Kromě stavebních úprav je nyní ARO vybaveno nejmodernějšími technologiemi, které souvisí s poskytováním intenzivní péče, jako jsou nejnovější plicní ventilátory, sofistikovaná lůžka s možností automatického polohování pacienta a monitoringu nezbytných funkcí,“ dodal ředitel s tím, že lékaři i další zdravotnický personál budou zajišťovat pacienty s ohrožením základních životních funkcí na sedmi lůžkách.