Stavbaři na stadionu udělali hydrogeologický průzkum. „Bylo zjištěno, že se těsně pod povrchem hřiště nachází voda, a proto bylo rozhodnuto o vybudování studny, která se bude využívat k závlaze sportoviště,“ uvedli představitelé města na sociálních sítích.

Zároveň nyní v projektu od Petra Švancary Dejme za Lužánkami Š(v)ANCI mladým, který loni uspěl v brněnském městském participativním rozpočtu Dáme na vás, probíhá studie proveditelnosti, která by měla být hotová do konce listopadu.

Brněnský patriot Švancara se před šesti lety na stadionu za Lužánkami loučil s fotbalovou kariérou. Společně s bývalými hráči a fanoušky se touto neotřelou akcí pokusil oživit snahy o výstavbu nového stadionu.

To se bohužel nepovedlo, návrat profesionálních fotbalistů za Lužánky zhatily nevyřešitelné majetkové vztahy, ovšem nevyprchala touha o smysluplném využití lokality, jež má pro brněnské sportovce tak specifické a magické genius loci.

A letos se konečně může touha proměnit v reálný skutek. V areálu sportovního svatostánku, ve kterém byly k vidění velkolepé sportovní bitvy, by totiž mohlo vzniknout jedno z největších tréninkových center mládeže v brněnském regionu.

Autorem myšlenky na oživení prostoru stadionu za Lužánkami je symbolicky právě Švancara, který se společně s bývalými hráči a družstvem fanoušků Věříme Zbrojovce nikdy nevzdal naděje na využití legendárního místa ve prospěch brněnského sportu.

„Čtyři nově vybudovaná hřiště se zázemím v centru města nebudou využívat jen mladí fotbalisté z nejrůznějších brněnských klubů, ale stejně jako dosud by zde našli tréninkový azyl i hráči florbalu, amerického fotbalu, lakrosu, frisbee a dalších sportů,“ uvedl už dřív při představení projektu Petr Švancara.

Kromě sportovních akcí by areál měl posloužit také festivalům, koncertům či divadelním představením. Nové generace sportovních talentů se za Lužánkami budou moci prohánět už příští rok.

Rozpočet Švancarova projektu je tři miliony korun. To je maximální hranice projektů navrhovaných v participativním rozpočtu Dáme na vás. Pro letos navržené projekty můžou Brňané hlasovat do konce listopadu.