Společnost Podané ruce eviduje v Brně jen malý zájem o očkování třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Přestože nabídla třetí dávky hned první možný den – 20. září, přišlo si pro ně od té doby do očkovacího centra Bohéma pouhých 12 lidí.
Ze seniorů si ke 4. říjnu podle společnosti Podané ruce přišlo v Česku pro třetí dávku přes 500 lidí ve věku nad 80 let a přes 230 ve věku 75 až 80 let. Dorazilo také 420 lidí ve věku od 70 do 74 let, více než 680 lidí ve věku od 65 do 69 let a asi 770 lidí ve věku od 60 do 64 let. Podle organizace Podané ruce studie ukazují, že protilátky na covid-19 mohou po předešlých očkováních rychle klesat, a to především právě u seniorů.
Organizace dává nezájem o očkování posilující dávkou za vinu vládní kampani Tečka. "Vládní kampaň je zcela zavádějící. Od začátku odborníci upozorňují na to, že bude potřeba přinejmenším zranitelné občany, jako jsou lidé staršího věku, přeočkovat třetí dávkou. Tečka svým sdělením odrazuje lidi od dalšího očkování,” řekl ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil. "Čísla jsou alarmující. Obávám se, že v zimě může nastat situace, kdy okolní země neumožní našim občanům k nim cestovat," dodal.
Kromě nezájmu o třetí dávku podle Podaných rukou přestává být zájem i o první a druhou dávku, přestože se Česká republika ještě nepřiblížila k cílům, které si vláda v očkování stanovila. "Obzvláště u seniorů v tom spatřuje naše organizace velký problém. Věková kategorie 80+ je plně proočkovaná jen z necelých 81 procent. Ve věkové kategorii 60 až 64 let, která je rovněž rizikovou skupinou, jsou čísla dokonce ještě nižší, plně naočkovaných je jich jen 74 procent," uvedla Halaštová.
Míra proočkovanosti se podle ní výrazně liší podle krajů. Nejméně vakcinovaných seniorů je v Moravskoslezském kraji. "Společnost Podané ruce se snaží tento nepříznivý trend zvrátit realizací programu mobilního očkování v regionech," dodala.