Podnikateli, obžalovanému v kauze Stoka, uložil soud 5 let vězení za daně

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

Podnikateli Pavlu Ovčarčinovi, který je jedním z obžalovaných v korupční kauze na radnici Brno-střed, uložil Krajský soud v Brně za daňové úniky v jiných případech pětiletý trest vězení. Muž dostal také peněžitý trest, zaplatit má i vzniklou škodu. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Rozsudek je pravomocný.

Rozsudek ve věci zazněl ve středu. Belkovová k rozsudku uvedla, že obžalovaný jako člen organizované zločinecké skupiny vylákal výhodu na dani a spáchal takový čin nejméně se dvěma osobami a ve velkém rozsahu.

Ovčarčin se u soudu zpovídal ve dvou daňových kauzách, v první šlo o škodu zhruba za 6,5 milionu korun, ve druhé byla cifra podstatně vyšší, Ovčarčina se týkal podíl škody ze 136 milionů korun. Olomoucký vrchní soud Ovčarčinovi v prvním případu potvrdil čtyřleté vězení. Brněnský soud nyní posuzoval druhý případ, kdy zrušil původní výrok o trestu z května 2020 ve spojení s rozsudkem Vrchního soudu v Olomouci a Ovčarčinovi nově uložil pětiletý trest.

"Dále obžalovanému uložil peněžitý trest ve výši 150 denních sazeb, kdy jedna denní sazba činí 2000 Kč, tedy peněžitý trest v celkové výši 300.000 Kč, a trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkce statutárního orgánu a prokuristy v obchodních společnostech a družstvech na dobu pěti let," uvedla mluvčí.

Ovčarčin má také spolu s dalšími čtyřmi obžalovanými nahradit vzniklou škodu, tedy zmíněných 136 milionů korun. Mluvčí uvedla, že se státní zástupce, obžalovaný i poškozený po vyhlášení rozsudku vzdali odvolání a prohlásili, že netrvají na vyhotovení odůvodnění. Rozsudek je tudíž pravomocný.

Ovčarčin figuruje i v kauze takzvané kauze Stoka, ve které je obžalováno 11 lidí a dvě firmy, včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Případem se nyní brněnský soud zabývá, nejbližší termín hlavního líčení je aktuálně nařízen na květen.

Zdroj: 
čtk