Podvodný e-shop lákal na respirátory, nachytalo se přes 200 lidí

I v dnešní době, kdy si lidé snaží spíš vzájemně pomáhat, se najdou takoví, kteří se snaží situaci zneužít. Fiktivní e-shop nabízel lidem nedostatkové ochranné prostředky proti nákaze chorobou COVID-19, zlákat se nechalo přes 200 lidí.

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Škoda je vyčíslena na více než 750.000 korun. Policie vyzývá další podvedené zákazníky, aby se jim ozvali. Na webu jihomoravské policie to uvedl mluvčí Petr Vala.

Neznámí podvodníci podle policie využili nedostatku ochranných pomůcek, které nabízeli. "V oprávněné obavě o své zdraví před nakažlivou nemocí COVID-19 tak poškození objednávali všechny druhy ochranných prostředků, přičemž mezi nejvyhledávanější patřily především respirátory a dezinfekce," uvedl mluvčí.

Ačkoliv byly podvodné stránky po pár dnech odhaleny a zablokovány, stihli podvodníci od lidí vymámit více než 750.000 korun.

"V současnosti se s tímto sofistikovaným podfukem intenzivně zabývají jihomoravští specialisté na kybernetickou kriminalitu. Policisté navíc žádají všechny napálené, kteří nakupovali na doméně www.domacipotreby-vareka.cz, aby se na ně obrátili, či se případně dostavili na kteroukoliv služebnu Policie České republiky," uvedl mluvčí.

Policie zároveň upozorňujeme, že vždy existují určité signály, které by měli případného zájemce o koupi varovat. Mezi ně patří například příliš nízká cena zboží, stylistické a gramatické chyby na stránkách, nefunkční zákaznická linka, minimální počet recenzí, možnost platby na dobírku či osobního převzetí jen s vysokým zpoplatněním oproti jiným způsobům doručení.

Zdroj: 
čtk