Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu navrhli obžalovat čtyři lidi kvůli podezřením, která souvisejí s přidělováním nebytových prostor v Brně. ČTK to dnes potvrdil náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Radek Bartoš. Jde o kauzu kolem prostor v ulici Hlinky 46 a Hlinky 46a. Čtveřice stíhaných čelí obvinění z podplácení a podvodu, hrozí jí až několik let vězení. Kriminalisté je obvinili loni v létě.

O posunu v kauze informovala České televize. „Policejní orgán ukončil vyšetřování a na konci června 2024 předložil vyšetřovací spis dozorové státní zástupkyni s návrhem na podání obžaloby,“ uvedl Bartoš. Státní zástupkyně podle něj o návrhu dosud nerozhodla.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání na podzim 2022 nejdříve dvou lidí, a to pro neoprávněné nakládání s nebytovými prostory. Zhruba po čtvrt roce ale stíhání obou po stížnosti policisté zrušili. Loni v létě ale kriminalisté trestní stíhání obnovili pro totožný skutek vůči stejným dvěma lidem, ve věci navíc obvinili další dva lidi.

Podle dřívějších zpráv serveru Seznam Zprávy policie na podzim 2022 ve věci trestně stíhala dvě ženy za to, že prostory v historickém domě v ulici Hlinky, které mají více než stometrovou rozlohu a je možné tam vybudovat exkluzivní bydlení, ovládaly podle kriminalistů s pomocí tzv. bílých koní, tedy nastrčených lidí. Prostory, kvůli nimž jsou ženy stíhány, přidělila Městská část Brno-střed původně podle serveru švagrovi brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) a jeho přítelkyni. Ti o několik let později podle serveru radnici požádali, aby jim přidělené půdní prostory byly přepsány na jiný pár – Tomáše Janošku a jeho družku. Policie podle serveru mínila, že to byly jen nastrčené osoby a že ve skutečnosti prostory ovládal někdo jiný. Janoška je totiž podle serveru bratrem jedné z obviněných žen – Moniky Janoškové. Druhou stíhanou byla podle serveru její kolegyně Denisa Hlubocká.