Policie v souvislosti s fotografií ze sociálních sítí, na které jsou zachyceni primátorka Brna Markéta Vaňková a její náměstek Robert Kerndl (oba ODS) s bílým práškem, neodhalila trestný čin. Věc takzvaně uloží, informoval dnes na policejním webu mluvčí Pavel Šváb. Fotografie začala po sociálních sítích kolovat v létě. Kromě policie se věcí o prázdninách zabývaly i koaliční strany, Vaňkovou tehdy podpořily.

„Kriminalisté případ důkladně prověřili. Podaná vysvětlení ani další zjištěné skutečnosti nepřinesly informace, které by je opravňovaly zahájit úkony trestního řízení pro konkrétní trestný čin,“ uvedl Šváb. Doplnil, že věc bude v nejbližších dnech uložena. Policie případy takzvaně ukládá tehdy, kdy nejsou zahájeny úkony trestního řízení. Kdyby je policisté zahájili a shledali, že se trestný čin nestal, věc by takzvaně odložili.

Fotografie, na níž před primátorkou a jejím náměstkem někdo drží mobilní telefon s bílým práškem rozděleným do několika čar na displeji, začala po sociálních sítích kolovat v polovině prázdnin

Vznikla ale dříve, nelze také vyloučit, že je fotek více, případně je snímek součástí videa. Investigativní web Neovlivní.cz tehdy naznačil, že za snahou o kompromitaci Vaňkové může být zákulisí velké zakázky městské společnosti SAKO Brno. Podle serveru iDnes.cz policie pracovala s verzí, že by Vaňkovou mohl někdo vydírat. Samotnou zakázkou se v říjnu zabývalo brněnské zastupitelstvo, zastupitelé v tajném hlasování rozhodli o zastavení záměru.

Vaňková i Kerndl ohledně fotografie už dříve vyjádřili lítost nad tím, že vrhá špatné světlo na ně osobně i na celou koalici

Připustili, že před dvěma či třemi lety se večer při návratu ze společenské akce dostali do situace, kdy fotka mohla vzniknout. Detaily si ale nepamatují. I proto Vaňková podle svých slov zpočátku tvrdila, že snímek je fotomontáž. Teprve později jí prý někdo situaci připomenul.

Vaňková i Kerndl po zveřejnění fotografie podstoupili test na drogy, oba s negativním výsledkem

O fotografii jednali i koaliční partneři. Vaňková tehdy uvedla, že fotografii nepovažuje za důvod k rezignaci na funkci primátorky, ale pokud koaliční partneři dospějí k rozhodnutí, že by rezignovat měla, udělá to. Koalice ji podpořila, zůstala beze změn.