Škodu téměř 470 mil. korun způsobila podle brněnských kriminalistů organizovaná skupina devíti lidí, která krátila daně. Čtyři jsou stíháni na svobodě, další dva – cizí státní příslušníci jsou stíháni jako uprchlí. Zbylí tři obvinění, dva Češi a Slovák byli nedávno pravomocně odsouzeni za podobný trestný čin k sedmi a pěti letům odnětí svobody. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Iva Knolová.

Skupina podle brněnské expozitury NCOZ založila v letech 2008 až 2010 řetězec firem pro neoprávněné vylákání nadměrných odpočtů daně z přidané hodnoty.

"Za tímto účelem mělo dojít v České republice k založení řetězce společností, které při provádění obchodů plnily úlohy mezičlánků. Na pozice jednatelů měly být dosazovány osoby v rolích takzvaných bílých koní. Jako odběratelé nadhodnoceného zboží pak měly vystupovat společnosti z Iráku a Spojených arabských emirátů," uvedla mluvčí.

Kriminalisté se případem s krycím názvem BRUNO zabývali od roku 2010. Ze znaleckých posudků mimo jiné vyplynulo, že cena obchodovaného zboží, v tomto případě textilu, byla až desetinásobně navýšena a podle policie zjevně překračovala maloobchodní cenovou hladinu zboží běžně obchodovaného v cílovém státě.

Ve skupině bylo devět mužů. Hlavním organizátorem byl podle kriminalistů český občan pocházející z Iráku, další členové skupiny byli tři Iráčané, Slovák a čtyři Češi. Způsobená škoda dosáhla výše 470 milionů Kč, uvedla policie. Jako výnos z trestné činnosti kriminalisté zajistili několik nemovitostí v hodnotě desítek milionů korun.

V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným podle mluvčí trest odnětí svobody, jakožto účastníkům organizované zločinecké skupiny, až na 13 let a čtyři měsíce. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.