fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Policisté dopadli muže, který údajně trávil na Břeclavsku zvířata karbofuranem

marten-g5453faa22-1920

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Kriminalisté dopadli muže, který podle nich trávil na Břeclavsku zvířata, včetně kriticky ohrožených dravců, nebezpečným karbofuranem. Na případu pracovali 15 měsíců. Karbofuran je velmi silný jed a jeho držení je zakázané, uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Vyšetřování začalo po nálezech několika uhynulých zvířat, u kterých se prokázala otrava karbofuranem. Všechny nálezy byly v okruhu jednoho kilometru, a tak policisté začali pátrat v okolních obcích. Jak nálezů uhynulých zvířat i nalezených nástrah přibývalo, postupně zužovali okruh možných podezřelých.

"Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim nakonec jevil starší muž se zálibou v myslivosti a chovu holubů. Kriminalisté tak u něj provedli domovní prohlídku, při které zajistili otrávené nástrahy a nádobu s jedem," uvedl Chaloupka. Pod tíhou důkazu se muž ke kladení nástrah přiznal. Řekl, že cílem byly kuny a lišky, které mu chodily na slepice a holuby.

K objasnění případu napomohla spolupráce s Českou ornitologickou společností. Organizace mapuje pohyb dravých ptáků a policii v dubnu minulého roku oznámila i nález prvního uhynulého dravce, kriticky ohroženého luňáka červeného.

Muž je nyní obviněný z několika trestných činů, jednak v souvislosti s přechováváním zakázaného karbofuranu, jednak kvůli týrání zvířat a neoprávněnému nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Hrozí mu až šestileté vězení.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT