Policisté vytvořili preventivní kalendář pro seniory, ukazuje nejčastější rizikové situace

  • Foto

    PČR

Policisté vytvořili preventivní kalendáře pro seniory, touto jednoduchou formou je chtějí varovat před trestnou činností. Kalendář zobrazuje 28 rizikových situací, mezi které patří například krádeže cenností, nebo podvodné jednání s cílem vylákat ze seniorů peníze.

„Na jižní Moravě proto policejní preventisté vytvořili stolní kalendář na následující rok, který upozorňuje na nejrůznější rizikové situace, se kterými se nejen senioři mohou setkat. Věříme, že i díky tomuto preventivnímu kalendáři si senioři připomenou a uvědomí možná rizika a budou více obezřetní nejen při kontaktu s podvodníky, ale třeba také v dopravě, i této oblasti je v kalendáři věnováno několik listů?“ popsala policejní mluvčí Petra Ledabylová.

Policisté se také zaměřili na viditelnost nemotorizovaných účastníků silničního provozu, povinnost pravidelných lékařských prohlídek řidičů starších 65 let nebo jak se vybavit pro bezpečnou jízdu na kole.

„Kalendáře distribuujeme jihomoravským seniorům bezplatně ve spolupráci s obcemi a kluby seniorů, se kterými spolupracujeme,“ dodala Ledabylová.

Ta dále doplnila, že v souvislosti s blížícími se vánočními svátky policisté upozorňují, aby si lidé dávali pozor zejména v tlačenicích, které nastávají v obchodech nebo hromadné dopravě. „Ledabyle uložené peněženky a mobilní telefony lákají zloděje k tomu, aby se jich nepozorovaně zmocnili. Nenoste je v zadních kapsách kalhot nebo mimo dosah vaší pozornosti v batohu na zádech, cenné věci mějte neustále na očích. Neodkládejte si kabelky do nákupních vozíků a v žádném případě se nepište PIN kód na kreditní kartu. Stejně tak buďte obezřetní při nákupech na internetu. Objednávejte si zboží pouze od ověřených prodejců,“ uzavřela Ledabylová.

 

Fotogalerie: