Popelka na koni a princ se střevíčkem rozšířili Jezerský slámový betlém, který mohou letos už pojedenácté obdivovat nejen obyvatelé Pozořic na Brněnsku. Slámový betlém, který je zapsaný v České knize rekordů, vytváří místní elektrikář Petr Filip a antropoložka Martina Bohunová Jančová. Největší figurou je slon, nechybí ani přístřešek, pod kterým jsou jesličky s Ježíškem, Marií a Josefem. Rekordní betlém tak čítá už 57 postav.

Figury vyrábějí z ovesné slámy

Místní pomáhají s rozestavěním betlému na začátku adventu pod košatou lípou v severní části obce, které se říká Jezera. Podle agentury Dobrý den, která eviduje české rekordy, čítal v roce 2018, v době zápisu do knihy rekordů, 39 figur. Jsou vyrobené z dřevěné konstrukce, králičího pletiva, drátů a slámy z ječmene, který si tvůrci sami pěstují, kosí a mlátí.

Říman má skoro dva a půl metru

„Nejvyšší lidskou figurou je Říman vysoký 2,41 metru, největší a nejmohutnější ze zvířecích figur je stojící slon, který má při výšce 1,80 metru délku tři metry,“ uvádí agentura Dobrý den. Za tmy je betlém nasvícený 12.000 světýlky.

Tradice začala vytvořením osla

Pozořický betlém má svůj web, na kterém tvůrci popisují, že k vytvoření betléma došli při snaze mít v obci osvícený vánoční strom. Uvažovali kdysi jako zastupitelé právě o jezerské lípě, ale cena byla tak vysoká, že návrh zastupitelstvem neprošel, ovšem nevzdali se. Postupně sami zkusili vytvořit první figuru osla, a nakonec pokračovali až do dnešní podoby. Dnes je z toho v obci tradice a při stavění betlému asistuje řada sousedů včetně dětí.

Postavy i plochu pod nimi vyrábějí z ovesné slámy

„Pěstuji oves, který ručně seču kosou a ručně ho pak s přáteli vymlátíme cepy. Získáme tak slámu s dlouhými stébly, potřebnými třeba k výrobě koňské hřívy. A protože jsme neměli cepy, nechal jsem jich deset vyrobit a každý rok v srpnu si uděláme dožínky s mlácením slámy. Každá postava v sobě skrývá dřevěnou konstrukci, aby unesla dospělého člověka. Pak se to potáhne králičím pletivem, které se vycpe slámou,“ uvedl už dřív Petr Filip.

Připomínají půl století od premiéry Popelky

A protože letos uplynulo už 50 let od prvního uvedení slavné filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem v hlavních rolích, připomenuli si tvůrci Jezerského slámového betlému toto výročí právě novými postavami. „A tak i náš betlém navštívil šafář na saních se třemi kouzelnými oříšky, holoubci, princ i samotná Popelka,“ sdělila na sociální síti Martina Bohunová Jančová. Popelka se tak skví na koni v bílých šatech a pod ní klečí princ se střevíčkem v ruce. Kousek od nich jede šafář na saních a výjev z pohádky dotváří holoubci.