Poslanec Tesařík: Zdravotnictví je v kritickém stavu, jeho loď drhne o dno

  • Foto

    archiv Antonína Tesaříka

Zdravotnictví v České republice je v kritickém stavu, "jeho loď drhne o dno a už začíná nabírat vodu". Novinářům to řekl nově zvolený poslanec a ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík (KDU-ČSL). Podle něj chybí pro zdravotnictví jakákoliv strategie a koncepce pro budoucnost. Upozornil na problém s chybějícími lékaři ve veřejném sektoru.

Sněmovní volby vyhrála koalice Spolu složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Tesařík je ředitelem Nemocnice Hodonín, která zažila krušné časy nejen kvůli koronaviru, ale také při červnovém tornádu. "Jako ředitel moc dobře vím, že jde o každodenní krizové řízení. Proto je můj předpoklad, že se do konce roku funkce (ředitele nemocnice) vzdám," řekl Tesařík. V minulosti byl náměstkem na ministerstvu dopravy a také na ministerstvu kultury, byl i radním kraje, který měl na starost vypracování zásad územního rozvoje.

Věnovat se chce ale zdravotnictví. "Musím říct, že mně v této oblasti nejvíce děsí, že chybí jakákoliv strategie a koncepce pro budoucnost, která by vycházela z dřívějších zkušeností. Státní správa se zabývá přítomností a 'hašením požáru', aniž myslí na to, že samotné zdravotnictví prochází kritickým stavem," řekl Tesařík.

Podle něj chybějí lékaři. "Je zapotřebí se podívat, proč vymizela z veřejného zdravotnictví skupina lékařů specialistů ve středním věku. Kořeny jsou někde v minulosti 10, 20 let. Teď máme mladé nadějné lékaře, kteří nastupují a čeká je řada zkoušek, nebo lékaře, kteří už přesluhují důchod," uvedl Tesařík.

V kombinaci se současným stavem pandemie koronaviru je podle něj situace vážná a je potřeba se na ni podívat, protože je "za minutu dvanáct". "Vytyčil jsem si také prosazovat moderní trendy medicíny nejen ve zdravotnictví, ale i v terénních službách," dodal Tesařík.

Zdroj: 
čtk