Poslední rozloučení s brněnským válečným veteránem Bočkem bude 4. dubna
Foto:
archiv redakce
Poslední rozloučení s válečným veteránem Emilem Bočkem bude v úterý 4. dubna od 14 hodin v Brně. Potvrdil to vedoucí oddělení komunikace generálního štábu Ivo Zelinka. Doplnil, že další detaily ohledně pohřbu se upřesňují s pozůstalými. Poslední žijící český stíhací pilot britského Královského letectva (RAF) zemřel v sobotu, měsíc poté, co oslavil 100. narozeniny. Boček byl držitelem mnoha vyznamenání, blahopřejný dopis mu ke 100. narozeninám poslal i britský král Karel III.
V únoru mu přáli ke stovce
Boček pocházel z brněnských Tuřan a poslední měsíce prožil v jednom z brněnských domovů pro seniory. Ještě v únoru přijímal gratulanty ke 100. narozeninám. Tehdy řekl, že je spokojený a že z dlouhého života nejraději vzpomíná právě na Británii. „Tam bylo dobře. Ty spitfiry, to byly perfektní mašiny. Nebylo to náročný, bylo to moc dobrý,“ uvedl Boček.
Z Československa odešel v 16 letech
Z nacisty obsazeného Československa odešel Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů.
Po válce odešel do civilu a pracoval jako mechanik a soustružník
Brzy po válce odešel do civilu, pracoval jako mechanik a soustružník. Po listopadu 1989 se dočkal opakovaného povýšení a vysokých vyznamenání. V létě 2016 se ještě jednou v Británii vrátil za knipl stíhačky, se kterou se v Británii účastnil bojů proti nacistickému Německu.
Letci z ČSR získali v RAF respekt
Českoslovenští letci nemohli po Mnichovu a následné německé okupaci ukázat pilotní umění ani odhodlání bránit vlast. Mnozí z nich ale už na podzim 1939 odešli do zahraničí a v leteckých bojích nad Polskem a Francií předvedli své schopnosti. Po kolapsu francouzské armády se stovky z nich dostaly do Británie, kde letci opět dostali příležitost zapojit se do boje v řadách RAF. Získali tam zásluhy, respekt a uznání, kterého se jim pak nedostávalo v Československu za komunistické totality.
- Vydáno dne:
- 27.03.2023
- , 15:13
- Autor:
- Ondřej Požár
- ČTK
NEJČTENĚJŠÍ
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- Veřejnost si ode dneška může prohlédnout on-line n…
- Letním kinům v Brně zvolna začíná sezona, nejvíce …
- Bílá i červená vína z Česka získala medaile na put…
- Zdrogovaný muž při jízdě Brnem vyklopil z auta mla…
- Od příštího roku bude VZP hradit preventivní vyšet…
- Brno chce téměř za 100 milionů korun opravit fotba…
- Jihomoravský kraj zatím nemá všechny vlaky od Škod…
- Rukopisy od Rejčky vynikají kvalitou zpracování, v…
- Muž vyhrožoval brněnským soudcům a žalobkyni zabit…
- Na jihu Moravy vznikla v posledních letech protipo…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena・ created by hireus.club