Naplněná jsou podle povodí významná vodní díla, která zásobují obyvatele pitnou vodou, například Mostiště, Hubenov, Vranov, Slušovice, Karolinka, Bojkovice nebo Ludkovice. Vírská přehrada byla ještě loni v listopadu plná jen z 39 procent, naplnit se ji však díky tání sněhu už také podařilo. Další nádrže se ještě plní, například Nová Říše naplněná nyní na 79 procent, Landštejn s 96 procenty nebo Letovice s 55 procenty.

Podle mluvčího státního podniku Povodí Moravy Petra Chmelaře v povodí řeky Dyje už veškerý sníh odtál. V horských oblastech Jeseníků a Beskyd se však podle něj stále ještě nachází zhruba 106 milionů metrů krychlových vody v podobě sněhu.

Přehrady vedle zachytávání zásob vody podle mluvčího také nadále zabezpečují průtoky v tocích pod nádržemi, odběry pro vodárenské účely i další povolené odběry. Průměrné průtoky v řekách jsou však oproti dlouhodobému březnovému průměru stále většinou podprůměrné až průměrné, pohybují se mezi 45 až 200 procenty.

Hladiny toků stoupaly při oblevě a srážkách především o uplynulém víkendu. "Nejvíce stoupla hladina toku Moravy, a to až o 100 centimetrů, u ostatních toků vzestupy nepřesahovaly deset až 35 centimetrů," uvedl ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy. Doplnil, že na třech místech hladina dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, tedy bdělosti, a to pod vodním dílem Karolinka, na Svratce v Dalečíně a v Loučce ve Skryjích.

Zásoby vody budou podle Tůmy plnit klíčovou úlohu, pokud bude letošní rok podobný jako předchozí roky. V době sucha přehrady vylepšují nízký stav průtoků, na vodárenské účely, na závlahy a pro udržení funkcí vodních toků poskytují více vody, než do nich přiteče. Nejčastěji takto dotovanými řekami v minulosti byly například Dyje, Svratka, Jihlava či Oslava.