Povodí Moravy varuje před vstupem na led, je velmi tenký

  • Foto

    Povodí Moravy

Současné počasí konečně přeje zimním radovánkám, ale nízké teploty netrvají tak dlouho, aby byl led na vodních plochách bezpečný. Právě proto vydalo dnes Povodí Moravy varování, aby lidé nevstupovali na zamrzlé hladiny vodních nádrží, led je na nich tenký.

„V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec,“ uvedl mluvčí Petr Chmelař.

Přestože by během následujících dní mělo dle předpovědi mrznout, ledová celina může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak prolomení ledu i při mírném zatížení. Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí. Jako bezpečná tloušťka ledu pro vstup se uvádí 12 centimetrů.

„Dále upozorňujeme, že vodní nádrže Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kde platí zákaz vstupu obecně,“ uzavřel Chmelař.