Přes 100 kilogramů chlazeného a mraženého masa daly zlikvidovat inspektorky Státní veterinární správy (SVS) v asijské tržnici v Olomoucké ulici v Brně. V prodejně byly nevhodné hygienické podmínky, část masa byla poškozena opálením a část nevhodným skladováním v mrazáku, uvedl v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Opálení masa není dovolené

Část masa byla vystavena ve vitríně v prodejně, která byla znečištěná, a maso nebylo označené povinnými údaji pro spotřebitele. „A část masa byla ošetřena opálením, což není dovoleno,“ řekl Vorlíček. Z jakého důvodu prodejce maso opaloval, není zřejmé.

Maso mám pro osobní potřebu, tvrdil provozovatel

V mrazicím boxu byly uskladněné různé druhy masa, část bylo obtížné identifikovat. „Maso nebylo označené, provozovatel k němu nepředložil doklady o původu a inspektorkám tvrdil, že potraviny nemá na prodej, ale pro svou osobní potřebu. Maso bylo také v nevhodných obalech a vykazovalo smyslové změny,“ uvedl Vorlíček. Spočívaly v popálení mrazem, které je důsledkem nevhodného či příliš dlouhého skladování v mrazáku.

V boxu chladil kozlí a beraní pohlavní žlázy

Dalším problematickým masem byly kozlí a beraní pohlavní žlázy, které se nacházely v chladicím boxu. V rozporu s legislativou nebyly jatečně opracované a prodejce nedisponoval žádnými doklady o původu masa.

Hrozí mu pokuta až 50 milionů korun

Inspektorky proto potenciálně nebezpečné potraviny znehodnotily barvou a nařídily jejich odstranění v asanačním podniku na náklady provozovatele. „Tomu hrozí za zjištěná porušení zákona o potravinách pokuta do výše až 50 milionů korun,“ doplnil Vorlíček.

Loni v prosinci tam prodávali bource morušového a uvařené ptáky

Loni v prosinci veterináři informovali, že na stejném místě našli v prodeji bource morušového, jehož prodej jako potraviny není v EU povolený, stejně tak zde našli v přepravce 20 uvařených ptačích těl včetně hlav. Problémů v minulých letech zde našli více jak veterináři, tak Státní zemědělská a potravinářská inspekce.