fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Přes prázdniny bude kvůli rekonstrukci uzavřena Moravská zemská knihovna

Od 29.června až do 15.září bude kvůli rekonstrukci uzavřena budova Moravské zemské knihovny. Elektronické výpůjčky a komunikace však budou v provozu i během rekonstrukce.
img-7430

Foto:

mzk.cz

Moravskou zemskou knihovnu čeká komplikovaná rekonstrukce atria, sociálních zařízení pro veřejnost, vstupních prostor i zateplení fasády skladu knih. Bude se také vyměňovat část mobiliáře ve studovnách. Knihovna bude uzavřena neobvykle dlouhou dobu, ale výsledkem bude větší komfort a pohodlí. Knihovna poté nabídne příjemnější prostředí pro studium a kvalitnější služby.

Prakticky uzavření knihovny znamená to, že objednávání knih z elektronického katalogu nebude v době rekonstrukce možné. Prostřednictvím portálu Knihovny.cz si však můžete zjistit, v které jiné knihovně najdete požadovanou knihu. Knihy s měsíční výpůjční dobou, objednané od 1. června, budete moci vrátit až do 23. září. Rovněž se zvýší limit počtu absenčních výpůjček na osobu až na 40 jednotek. Bibliobox pro vrácení knih zůstane v provozu celé léto, ale bude přemístěn ke služebnímu vchodu z ulice Hrnčířská.

Všem čtenářům s půlroční a roční průkazkou platnou k 30. červnu bude automaticky a zdarma prodloužena registrace o tři měsíce.

V Digitální knihovně MZK si nadále můžete odkudkoliv prohlížet digitalizované dokumenty a publikace, na něž se nevztahují autorská a nakladatelská práva. 

Registrovaní čtenáři budou moci zdarma využívat vzdálený přístup do licencovaných elektronických informačních zdrojů. Stačí se jen přihlásit stejným heslem jako do katalogu knihovny. I z pohodlí domova tak lze přistupovat například do těchto databází: PressReader: noviny online (např. MF Dnes, Lidové a Hospodářské noviny, Respekt, Ekonom), ProQuest Ebook Central: více než 800 tisíc e-knih z nejnovější produkce špičkových nakladatelství (např. Springer, Wiley, Elsevier, Sage, Taylor and Francis, CRC Press) dostupné formou krátkodobých výpůjček, Academic Search Ultimate, Business Source Ultimate a ProQuest Central: multioborové databáze obsahující mj. tisíce odborných časopisů Web of Science: světově proslulá citační databáze, Emerald Library Studies: plné texty článků ze 17 časopisů z oblasti knihovnictví a informační vědy, MyHeritage: genealogická databáze umožňující objevovat, uchovávat a sdílet rodinnou historii.

S validovaným účtem  se můžete registrovat do knihovny (a zaplatit registrační poplatek) online. Pak získáte vzdálený přístup do výše uvedených databází bez nutnosti fyzické návštěvy knihovny, a to i v čase uzavření. Kompletní nabídku licencovaných zdrojů naleznete na mzk.cz/databaze.

Informace o fungování Meziknihovní výpůjční služby v době uzavření najdete na www.mzk.cz/sluzby/pujcovani/meziknihovni-vypujcni-sluzby.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT