Přetížené náklaďáky jsou nebezpečné pro ostatní řidiče a ničí povrch vozovky

Policie: Hmotnost kontrolovaného nákladního vozu včetně nákladu činila alarmujících 46,5t , místo maximálně přípustných 32!

  • Foto

    PČR

Nejen na Brněnsku, ale v celém kraji se denně pohybují stovky nákladních vozidel. Bohužel ne každý dopravce dodržuje povolené limity pro naložení vozidla. Proto téměř každý den vyjíždí policisté i se speciálním vozidlem na kontrolu těchto kamionů do terénu.

„Policisté na motocyklech tipují vozy buď přetížené, nebo ve špatném technickém stavu. Ty pak na kontrolním stanovišti projdou vážením a dalšími testy. V pondělí takto policisté narazili na 4 hříšníky, kterým uložili kauce v celkové výši 118 tisíc korun a pokuty ve výši 30 tisíc korun. Provozovatelé vozidel se budou zodpovídat ve správním řízení, kde jim hrozí vysoké sankce,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Zásadně přeloženi byli dva řidiči. Muž pracující pro slovenského dopravce převážel klády a byl přetížen o 6 tun. Smutným rekordmanem dne se ale stal běloruský řidič pracující pro firmu sídlící v Polsku. Policisté si nemohli nevšimnout speciálně upravené korby, na které byly dodatečně zvýšené bočnice. „Vozidlo bylo plně naloženo, hmotnost nákladního vozu včetně nákladu činila alarmujících 46,5t , místo maximálně přípustných 32 tun. Řidič dle svého vyjádření pracoval na rekonstrukci dálnice, ze které odvážel suť. Otázkou zůstává, zda podobně přetížená auta zároveň nepřispívají k rychlejšímu ničení povrchu na nových úsecích. Každopádně jsou ale díky horším jízdním vlastnostem a zejména prodloužené brzdné dráze rizikem pro ostatní účastníky silničního provozu,“doplnil Šváb.

Ten dále dodal, že od začátku června policisté v kraji zkontrolovali 393 vozidel. „Ve 235 případech byla překročena maximální přípustná hmotnost, 7 aut neprošlo kvůli rozměrům. Na pokutách zaplatili řidiči na místě téměř 2 miliony korun, citelné sankce čekají i dopravní firmy ve správním řízení.

 

Fotogalerie: