Voda v přírodních koupalištích na jižní Moravě je vhodná ke koupání. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice, která kontroluje kvalitu vody ve více než 20 nejnavštěvovanějších místech v regionu. Voda je vhodná ke koupání třeba na Brněnské přehradě i v nádržích Palava na Blanensku či Nové Mlýny na Břeclavsku. Lidé najdou informace o kvalitě vody na informačních cedulích.

Hygienici odebírají vzorky na vybraných koupalištích, z dalších jim posílají informace provozovatelé. Celkem hygienická stanice sleduje 22 přírodních koupališť. Vyjma dvou letos kvalitu vody už zjišťoval v druhé polovině května nebo v červnu.

Vhodná voda je na všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, kterými jsou Rokle, Rakovec, Osada, Kozí horka a Sokolské koupaliště, či v přírodním koupacím biotopu v obvodu Brno-jih. Bez problémů je i nádrž Lučina na Hodonínsku, Luleč na Vyškovsku i Vranovská přehrada či Vémyslice na Znojemsku.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody

Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou. Horkých dnů, které by vybízely ke koupání, ale zatím na jižní Moravě příliš nebylo, výrazněji se oteplilo až tento týden.