ZŠ Gajdošova v Židenicích je hotová, díky novým prostorám se podařilo zvýšit kapacitu ze 720 na 800 míst. Práce vyšly na 70 milionů korun, přičemž 40 milionů pokryla dotace z města. V nové části budovy bude mít zázemí jídelna a šatny. Škola díky tomuto stavebnímu počinu získá více prostoru na výuku.

„Na investici přispělo město 40 miliony korun a pro další etapu úprav máme vyhrazeno dalších 2,4 milionu korun,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS)

Důvodem rozšiřování byla nedostatečná kapacita všech čtyř židenických základních škol

„Opravujeme bytový fond, další byty staví developeři, a přibývá tak rodin s dětmi. Poptávka po jejich vzdělání se přitom netýká jen prvních ročníků. Ve školním roce se k nám stěhují lidé, mění trvalé bydliště a tím i spádovost do příslušné školy. S žádostí o umístění žáků všech věkových kategorií jsme se dosud museli obracet na sousední, ale i vzdálenější části města,“ uvedl již dříve místostarosta městské části Štěpán Juránek (KDU-ČSL).

Ve druhé etapě prací je v plánu ve škole zřídit dvě moderní učebny nebo výtah, který zajistí bezbariérovost

„Bude se jednat o novou multimediální učebnu pro 24 žáků, která bude vybavena moderními technologiemi. V druhé, polytechnické učebně pro 16 dětí budou pro žáky připraveny 3D tiskárny, výukové PC, pomůcky virtuální reality a robotiky,“ dodala radní pro oblast školství Irena Matonohová (STAN).

Pro druhou etapu získalo město dotaci z evropských fondů přesahující 19 mil. Kč, zbytek nákladů, což asi 2,4 mil. Kč, doplatí město Brno, stavební práce by tu měly skončit za rok.