Pro nemocnice je v létě složitější sehnat dárce krve. Odjíždějí na dovolenou, po návratu z některých zemí často nemohou darovat třeba půl roku až rok. Například do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně přijde přes léto jen kolem 60 procent stálých dárců, řekla primářka transfuzního oddělení Jarmila Celerová.

Pokles zaznamenala nemocnice již na začátku prázdnin

V období červencových státních svátků si lidé berou dovolenou a odjíždějí do zahraničí. Nejkritičtější pak bývají podle Celerové poslední dva týdny v srpnu. „Lidé odjíždí na dovolenou, proto je zveme, ať přijdou před odjezdem. Problém nastává, pokud se vrátí ze zemí, kde je riziko nákazy západonilskou horečkou nebo malárií. Pak je potřeba odběry odložit někdy o půl roku až o rok,“ řekla Celerová. Chybějící skupinou dárců jsou v létě i studenti, kteří o prázdninách odjíždějí z Brna.

Do běžného stavu se situace na transfuzním oddělení vrací většinou na konci září

Překážkou pro darování je nejen návrat z exotických zemí, ale také kousnutí klíštětem nebo komárem. „Na jižní Moravě je komárů čím dál víc, mohou přenášet řadu nemocí. Na začátku léta ale máme krve pořád dostatek,“ uvedla primářka transfuzního oddělení vyškovské nemocnice Růžena Závodná.

Některé nemocnice se snaží v létě s krví šetřit

„Akutní péče je samozřejmě neomezená, ale snižujeme počet neakutních operací. Je to příjemnější i pro pacienty, v teplých letních měsících mohou totiž nastat komplikace. Zároveň si nemůžeme dovolit mít nedostatek krve, protože jsme krizové centrum a zásobárna krve pro široké okolí,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá.

Nedostatkovými krevními skupinami jsou dlouhodobě A-, A+ a univerzální 0