K vyšší ceně havarijního pojištění pro plug-in hybridy a pro elektroauta vede v současnosti 5 hlavních důvodů. To však neznamená, že budou trvat věčně, že by byly neodstranitelné. Jen to chce čas. Podívejte se, kterých 5 důvodů to je.

Co hradí havarijní pojištění a kdy si ho sjednat?

Nejprve si připomeňme, čím se dobrovolné havarijní pojištění liší od povinného pojištění auta. Zatímco povinné ručení chrání ostatní účastníky provozu, kterým můžete při řízení auta způsobit nějakou újmu, havarijní pojištění chrání vás a vaše auto. Vztahuje se však nejen na havárie auta, ale i na jiná poškození, jako jsou živly, zloději, neopatrní parkující, vandalové nebo zvěř.

A když nahlédnete na ceny havarijního pojištění do online srovnávače (vyberte si z online bazarů pár aut k porovnání), bezkonkurenčně nejvyšší částky vám vyjdou právě pro elektroauta i některé hybridy. Důvody, které vedou pojišťovny k nasazení mnohem vyšších cen, jsou čistě pragmatické:

1. Vysoké náklady na opravy

Opravy elektromobilů mohou být o dost dražší než opravy vozidel s motory spalovacími. Specifická technologie za zatím ještě vysoké ceny, mnohem dražší náhradní díly, mnohdy jde o vozidla spíše luxusnější. Zkrátka: obecně vyšší cena servisu auta, ať se mu přihodí cokoliv.

2. Omezená dostupnost dílů

S cenou dílů souvisí i jejich zatím ještě dost omezená dostupnost. A to se zákonitě promítá i do výsledné ceny pojištění, neboť pojišťovna bude tím, kdo servisu zaplatí složitější proces, a/nebo klientovi déle poskytne náhradní vozidlo.

3. Cena baterie

Baterie jsou klíčovým prvkem elektromobilů a důležitou součástí hybridů. Pokud dojde na výměnu baterie, náhrada nebo oprava (bude-li možná) pak je hodně drahá. I toto riziko musejí pojišťovny do ceny havarijního pojištění promítnout.

4. Vyšší cena elektroaut

Elektromobily se stále ještě prodávají za mnohem vyšší ceny než auta se spalovacími motory při podobné výbavě. Nehledě na to, že základní řady aut jsou i dnes jen se spalovacím motorem, elektromotor dávají výrobci až do vozů střední a vyšších tříd. To vede k vysokým cenám všech elektroaut i hybridů, a tím i vysokým částkám za jejich havarijní pojistku. Jedním ze základních pilířů výsledné ceny havarijního pojištění je totiž hodnota auta v době sjednávání pojištění.

5. Technologický pokrok

Ano, i něco tak pozitivního (tedy většinou), jako je technologický pokrok, může způsobovat nárůst ceny havarijního pojištění. Elektromobily se neustále vyvíjejí a inovují, a to mnohem rychleji než auta s motory spalovacími. To ve výsledku způsobuje obecně menší zkušenosti servisů s jejich opravami, a tím i zkušenosti pojišťoven s likvidací pojistné události na těchto autech. Náklady na pojištění to opět jen zvyšuje.

Bude tomu tak stále?

Vězte, že nebude. Nyní se nacházíme v přechodném období, kdy se celý trh (napříč všemi obory a službami) seznamuje s novou technologií elektroaut. Až se s nimi více sžijeme, až bude více výrobců nejen aut, ale i doplňků do nich a náhradních dílů, až lépe uchopíme technologie baterií a až se elektroauta stanou průhlednějšími i pro pojišťovny, celý trh se zklidní. A havarijní pojištění, respektive jeho ceny, také.