Inspektoři tak nemohli zkontrolovat, zda neporušují při prodeji povinnosti vyplývající ze zákonů. Proto se inspektoři rozjeli jinam, aby kontrolovali jak stánky, tak supermarkety a hypermarkety, řekl ČTK ředitel odboru kontroly České obchodní inspekce pro Jihomoravský a Zlínský kraj Aleš Havíř.

"Možná se stánkaři vylekali policie, která tam také přijela. Byli jsme od nich tak deset metrů, když zavřeli," řekl Havíř. Proto část inspektorů odjela například do vietnamské tržnice v Olomoucké ulici v Brně, další se vydali kontrolovat kamenné prodejny.

Stánkaři mají s dodržováním povinností obvykle výrazně větší problémy než supermarkety. "Jedná se většinou o špatné skladování. Pyrotechnika musí být v suchu, v její blízkosti nesmí nikdo kouřit," uvedl Havíř.

Loni inspekce udělala 20 kontrol na jižní Moravě a ve Zlínském kraji, našla devět pochybení, nejvíce právě u stánkařů. Ti zároveň musejí mít povolení k prodeji na konkrétním místě.

V supermarketech se nyní inspektoři primárně zaměřují na to, aby na prodejní ploše nebylo více než 80 kilogramů čisté výbušniny. "Je to maximum povolené zákonem. Na každém výrobku je uvedena hmotnost výbušniny," řekl Havíř. Podle něj si tito prodejci dávají zpravidla pozor a poruší předpisy jen výjimečně.

Inspektoři budou prodejce pyrotechniky kontrolovat i na Silvestra. Zda pojedou znovu do Hatí, Havíř neví.