Na svého rekordního sumce měřícího 261 centimetrů čekal profesionální rybář Jakub Vágner 33 let, v českých vodách jde o naprosto mimořádnou záležitost, řekl v rozhovoru s ČTK. Rekordně velkého sumce ulovil v pátek na jihu Moravy ve vodách Moravského rybářského svazu a po změření rybu pustil zpět do vody. Vágner ČTK řekl, že dosavadní rekord byl z roku 1990 a sumec tehdy měřil 255 centimetrů.

Je to obrovský úspěch

„V Česku jsem za svůj život ulovil dvě ryby přes 250 centimetrů, takže tohle je pro mě obrovský úspěch. Zatímco ve Španělsku nebo Itálii, kde jsou přírodní podmínky příznivější, se čas od času takto velká ryba chytí, v České republice je to mimořádné,“ konstatoval Vágner, který se lovu sumců věnuje 33 let.

Přesné místo úlovku neuvádí

Rekordního sumce chytil při týdenním rybaření na jihu Moravy, prozradil pouze, že šlo o vody rybářského svazu, přesné místo nikdy neuvádí. „Myslím, že když si člověk v nějaké branži něco vyslouží od píky, má z takových věcí větší radost. A to platí i o rybách,“ podotkl.

Setkání se sumcem popsal na sociální síti

Na svém facebookovém profilu popsal, jak si rekordního sumce vyhlédl při prozkoumávání vody na takzvaném bellyboatu, tedy plováku, který připomíná polovinu nafukovacího člunu. „Pomalu se proplavávám vodou a koukám kde se co děje. V jeden okamžik vidím velký praporek. Povadlý praporek, který se tajemně sune vodou směrem ke mně. Srdce až v kalhotech, zastavuji a jsem jako opařený. Vidím jen velký stín, ale i ten mi stačí. Rychle se přemisťujeme na nové místo a já zavážím přesně tam, kde jsem ten obrovský stín spatřil,“ popsal první setkání s rekordním sumcem.

Váhu ryby odhadl do 130 kilogramů

Váhu rekordní ryby odhaduje do 130 kilogramů, její stáří je podle něj těžko odhadnutelné. „Lidé se mě na to ptají od té doby, co se lovu sumců věnuji. Učebnice říkají, že sumci se dožívají 50 až 60 let, v této lokalitě to ale není možné. Osobně odhaduji, že tahle ryba byla do 35 let stáří, i když to popírá různá tvrzení z učebnic. Pravdou je, že věk sumců je pro nás velkou neznámou,“ dodal Vágner.

Největší ulovená ryba měla přes tři metry

Profesionální rybář je držitelem několika rekordů v lovu sladkovodních ryb, jeho největší ulovenou rybou je Arapaima Gigas dlouhá 307 centimetrů a vážící 154 kilogramů, což je světový rekord.