Pěstitelské pálenice na jižní Moravě očekávají nejhorší sezonu za poslední léta. Mnoho z nich již zahájilo provoz, ovoce je ale málo, hlavně meruněk. Některé palírny vyhlíží sezonu švestek či hrušek, kterých podle provozovtelů bude víc. Cena za litr alkoholu zůstává zatím přibližně stejná jako loni, sdělili provozovatelé pálenic.

Už nevíme, jak vypadá meruňka

Dva týdny je v provozu palírna ve Viničných Šumicích na Brněnsku, Marie Stejskalová z pěstitelské pálenice vyhodnotila letošní sezonu jako nejhorší za 33 let fungování. „Normálně pálíme 200 litrů denně, letos jsme zatím vypálili 100 litrů třešní za dva týdny. Už nevíme, jak vypadá meruňka. Ovoce je letos dost akorát na koláče nebo marmeládu,“ řekla Stejskalová.

Doufám, že budou švestky i hrušky, říká palírník

Jeden kotel třešní vypálil letos i Jan Dostál z pálenice v Heršpicích na Vyškovsku. „To je nejhorší sezona za 35 let. Meruněk je málo, nemáme objednávky. Doufám ale, že budou švestky, a vypadá to, že budou i hrušky,“ uvedl Dostál. V Pěstitelské palírně Svatý Urban v Syrovicích na Brněnsku sezonu teprve zahájí. „Předpokládáme ale, že sezona bude rekordně nejhorší. Nějaké objednávky však máme,“ řekl za palírnu Oldřich Sedlář.

Litr alkoholu za 180 korun

Cenu za litr alkoholu se oproti loňskému roku zvýší zatím nepatrně, a to kvůli vyšším provozním nákladům. „U nás máme litr alkoholu za 180 korun, což je asi o deset korun víc. Nemusíme zdražovat tolik, máme vlastní zdroj vody,“ upřesnila Stejskalová. V heršpické palírně zůstává cena stejná jako loni, Dostál však předpokládá, že od příštího roku se do ceny promítne vyšší spotřební daň. „Alkohol pak bude dražší i o 16 korun a vyšší cena možná lidi odradí,“ míní Dostál.

Příští rok se bude pálit ostošest, míní Stejskalová

Marie Stejskalová však vidí další rok optimisticky. „Letos všichni vypijí zásoby, které si udělali v minulých letech. A příští rok lidi budou zase sbírat všechno ovoce, pálit a dělat si zásoby znovu,“ doplnila.