První bezobslužnou obecní prodejnu na jihu Moravy otevřeli dnes ve Vískách na Blanensku. Provozovna, kde je možné nakoupit bez přítomnosti prodavačky, tak nahradí původní jediný obchod s potravinami. Spotřební družstvo Jednota Boskovice jeho provoz ukončila k 31. prosinci 2022. Jedná se o pilotní projekt, kdy první rok bude obec vyhodnocovat přínos bezobslužného prodeje pro zvýšení tržby a využití obchodu. Podklady pak poslouží pro znovuotevření malých vesnických obchůdků v kraji.

Jezdí sem i lidé z okolí

Prodejnu využívají obyvatelé obcí Vísky, Míchov a Podolí, zásobuje také základní a mateřskou školu. „Díky bezobslužnému systému si zákazník nakoupí i ve večerních hodinách. Tohle je pro všechny šance, jak oživit obec a jak zajistit dostupnost potravin i té starší generaci,“ řekl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL). Na původní obchod přispěl kraj ze svého dotačního programu na podporu venkovských prodejen během posledních let částkou 220 tisíc korun.

Obchod obec odkoupila

Podle starosty Vísek Stanislava Kamby (KDU-ČSL) pak obec prodejnu hned po skončení Jednoty odkoupila. „Provozovali jsme ji nejdříve ve standardním obslužném systému fungujícím převážně v dopoledních hodinách. A postupně jsme ji dovybavili pro bezobslužný prodej. Pro nákup vydá obec zákazníkům karty, případně umožní přístup osob s bankovní identitou. Celá prodejna je pod kamerami, tím je ošetřena bezpečnost,“ dodal Kamba.

K jednoduchému nakupování stačí mobil

Kdo si nechce pořizovat kartu, tomu stačí přes QR kód u vchodu do prodejny stáhnout jednoduše do mobilu nákupní aplikaci Contio, případně si do ní zařídit přístup přes bankovní identitu. „Pak stačí sejmout venku QR kód, otevřou se dveře a můžete jít nakupovat. Masné výrobky a zeleninu si sami zvážíte. Pak se QR kódem přihlásíte na pokladnu, nacvakáte nákup a zaplatíte ho kartou či mobilem. U východu se zase odhlásíte. Tím se obchod zakóduje a zhasnou v něm světla,“ popsala zpravodajskému portálu BRŇAN fungování prodejny její provozovatelka Monika Valachová.

Seniory dopoledne obslouží provozovatelka

Ta bude v obchodě jen dopoledne, kdy chodí nejvíc nakupovat senioři. „Vnuci sem budou určitě jezdit nakupovat odpoledne, až se vrátí z práce. Já ale budu chodit nakupovat s kartičkou dopoledne, když tu bude paní prodavačka. To víte, už mám roky a nakupovat s mobilem v ruce bych nezvládla,“ usmívala se důchodkyně Miroslava Skřipská.

Kraj poslal dotaci 200 tisíc korun

Zařízení první bezobslužné obecní prodejny v kraji vyšlo obec na 425 tisíc korun. Kraj přispěl podle Zámečníka na pilotní projekt částkou 200 tisíc korun. Dotaci obec využila na potřebné vybavení obchodu, materiál, instalace, montáže a školení. „Pokud se samoobslužný koncept osvědčí, plánuje kraj podporu dalších takových obecních obchodů. A protože se jedná o zavádění nové technologie, která nemusí být úplně komfortní pro starší občany, budeme trvat po nějakou dobu i na zajištění asistence, aby zákazníky proškolila a pomohla jim při nákupu,“ doplnil Zámečník.